Każdy człowiek na co dzień ma styczność z napojami wysokoprocentowymi. Znajdują się one w prawie każdym sklepie spożywczym, karcie menu w restauracji czy w domu rodzinnym. Osoba, która zamierza całkowicie zrezygnować z picia napojów alkoholowych, musi zmierzyć się z szeregiem trudności. Pierwszą z nich jest rezygnacja z kupna tych bardzo łatwo dostępnych produktów. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z alkoholizmem jest udanie się na odwyk alkoholowy.
Co to jest i jak wygląda odwyk alkoholowy?
Odwyk alkoholowy polega na zaprzestaniu spożywania alkoholu i w możliwie jak najkrótszym czasie powrocie do stanu trzeźwości. Choć niekoniecznie wiąże się on z podróżą do ośrodka leczenia uzależnień, to jest to jego najczęstsza forma. Pobyt w nim zazwyczaj obejmuje:
- grupowe oraz indywidualne sesje terapeutyczne,
- spotkania z trzeźwymi alkoholikami,
- ćwiczenia, które pozwolą odmówić spożycia alkoholu w codziennych sytuacjach.
Celem odwyku alkoholowego jest uświadomienie osobie uzależnionej, że życie w abstynencji jest jak najbardziej możliwe, a także pomoc w pierwszych etapach walki z uzależnieniem. Osoba korzystająca z tego typu terapii również poznaje innych ludzi zmagających się z alkoholizmem, dzięki czemu nie czuje się osamotniona w swoich zmaganiach i ma okazję porównać swoje doświadczenia z innymi pacjentami.
Odwyk alkoholowy – kto powinien z niego skorzystać?
Choć choroba alkoholowa jest bardzo stygmatyzowana w społeczeństwie, w rzeczywistości może dotknąć każdego człowieka. Chorują na nią zarówno osoby w kryzysie bezdomności, jak i prezesi wielkich korporacji czy rodzice samotnie wychowujący potomstwo. Dlatego warto skorzystać z odwyku alkoholowego, jeżeli dana osoba, poprzez spożywanie alkoholu, doświadcza:
- trudności w realizacji wyznaczonych celów, np. poprzez gorsze samopoczucie na następny dzień po spożyciu,
- zniszczenia lub pogorszenia stosunków w najbliższym otoczeniu w wyniku kłótni po alkoholu,
- pogorszenia stanu zdrowia w wyniku zbyt dużej ilości spożycia alkoholu.
Choroba alkoholowa zaczyna się bardzo niewinnie, dlatego tak ważne jest, aby dostrzec jej pierwsze symptomy i jak najszybciej zdecydować się na uczestnictwo w odwyku alkoholowym.
Życie po odwyku alkoholowym
Warto pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekła i nie ma na nią lekarstwa. Odwyk alkoholowy nie wyleczy osoby uzależnionej z głodu alkoholowego i potrzeby zakupu wysokoprocentowych trunków. Jest on jednak dla niej ogromną możliwością, dzięki której nauczy się żyć z uczuciem ciągłego pragnienia, utrzymywać zdrowe relacje z otoczeniem oraz prowadzić szczęśliwe życie.
Artykuł powstał przy współpracy z placówką Terapia Przy Lesie – zamknięty ośrodek leczenia uzależnień.