Odwyk alkoholowy. Kiedy stanowi najlepsze rozwiązanie problemu?

Musisz przeczytać

Każdy człowiek na co dzień ma styczność z napojami wysokoprocentowymi. Znajdują się one w prawie każdym sklepie spożywczym, karcie menu w restauracji czy w domu rodzinnym. Osoba, która zamierza całkowicie zrezygnować z picia napojów alkoholowych, musi zmierzyć się z szeregiem trudności. Pierwszą z nich jest rezygnacja z kupna tych bardzo łatwo dostępnych produktów. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z alkoholizmem jest udanie się na odwyk alkoholowy.

Co to jest i jak wygląda odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy polega na zaprzestaniu spożywania alkoholu i w możliwie jak najkrótszym czasie powrocie do stanu trzeźwości. Choć niekoniecznie wiąże się on z podróżą do ośrodka leczenia uzależnień, to jest to jego najczęstsza forma. Pobyt w nim zazwyczaj obejmuje:

  • grupowe oraz indywidualne sesje terapeutyczne,
  • spotkania z trzeźwymi alkoholikami,
  • ćwiczenia, które pozwolą odmówić spożycia alkoholu w codziennych sytuacjach.

Celem odwyku alkoholowego jest uświadomienie osobie uzależnionej, że życie w abstynencji jest jak najbardziej możliwe, a także pomoc w pierwszych etapach walki z uzależnieniem. Osoba korzystająca z tego typu terapii również poznaje innych ludzi zmagających się z alkoholizmem, dzięki czemu nie czuje się osamotniona w swoich zmaganiach i ma okazję porównać swoje doświadczenia z innymi pacjentami.

Odwyk alkoholowy – kto powinien z niego skorzystać?

Choć choroba alkoholowa jest bardzo stygmatyzowana w społeczeństwie, w rzeczywistości może dotknąć każdego człowieka. Chorują na nią zarówno osoby w kryzysie bezdomności, jak i prezesi wielkich korporacji czy rodzice samotnie wychowujący potomstwo. Dlatego warto skorzystać z odwyku alkoholowego, jeżeli dana osoba, poprzez spożywanie alkoholu, doświadcza:

  • trudności w  realizacji  wyznaczonych celów, np. poprzez gorsze samopoczucie na następny dzień po spożyciu,
  • zniszczenia lub pogorszenia stosunków w najbliższym otoczeniu w wyniku kłótni po alkoholu,
  • pogorszenia stanu zdrowia w wyniku zbyt dużej ilości spożycia alkoholu.

Choroba alkoholowa zaczyna się bardzo niewinnie, dlatego tak ważne jest, aby dostrzec jej pierwsze symptomy i jak najszybciej zdecydować się na uczestnictwo w odwyku alkoholowym.

Życie po odwyku alkoholowym

Warto pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekła i nie ma na nią lekarstwa. Odwyk alkoholowy nie wyleczy osoby uzależnionej z głodu alkoholowego i potrzeby zakupu wysokoprocentowych trunków. Jest on jednak dla niej ogromną możliwością, dzięki której nauczy się żyć z uczuciem ciągłego pragnienia, utrzymywać zdrowe relacje z otoczeniem oraz prowadzić szczęśliwe życie.

Artykuł powstał przy współpracy z placówką Terapia Przy Lesie – zamknięty ośrodek leczenia uzależnień.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca