Ogłoszono konkurs na dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Wybrana osoba stanowisko przejmie po głośnym odwołaniu Marii Anni Potockiej.
Na początku października prezydent Aleksander Miszalski ogłosił decyzję o odwołaniu Marii Anny Potockiej. „Doceniam jej wiedzę i doświadczenie, ale dalsza współpraca nie jest możliwa” – napisał prezydent Miszalski na platformie X 2 października.
Przypomnijmy, że Anna Maria Potocka odmówiła opuszczenia gabinetu dyrektorki MOCAK-u, kwestionując decyzję sądu dotyczącą zarzutów o mobbing. Gdy Potocka odrzuciła propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron, prezydent Krakowa został zmuszony do uruchomienia formalnej procedury odwoławczej. Decyzją władz miasta zwolniono ją z obowiązku świadczenia pracy.
– Zdecydowałem, że pani dyrektor powinna ustąpić ze stanowiska. Uważam, że choć jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie i wiele wniosła dla muzeum oraz kultury Krakowa, zarządzanie instytucją i praca z ludźmi to zupełnie inny rodzaj kompetencji – wyjaśnił Miszalski.
Tymczasowo kierowanie unstyucją przejął Grzegorz Kuźma, dotychczasowy zastępca dyrektorki MOCAK-u, ale teraz rozpisano konkurs na nowego dyrektora.
Do konkursu może przystąpić osoba, która posiada minimum 5-letni staż pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach gospodarczych działających w obszarze kultury, posiada minimum 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym oraz ma co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie. Wśród pozostałych warunków znalazły się m.in.: znajomość języka angielskiego poświadczoną certyfikatem lub oświadczeniem kandydata, znajomość przepisów z zakresu funkcjonowania i finansowania instytucji kultury. W przypadku cudzoziemców lub obywateli polskich na stałe mieszkających za granicą – kandydat powinien posługiwać się językiem polskim w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację poświadczoną certyfikatem.
– Preferowani będą kandydaci posiadający: doświadczenie i znajomość specyfiki pracy w instytucji kultury, wykształcenie w zakresie nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk plastycznych lub historii sztuki; studia podyplomowe, szkolenia z zakresu zarządzania zespołem/instytucją kultury/finansami/projektami. Wśród tych czynników znalazły się także wysokie kompetencje interpersonalne, a także z zakresu polubownego rozwiązywania sporów i zarządzania kryzysem – informuje miasto.
Nowy dyrektor zostanie powołany na okres od 3 do 7.
Jan Krol
Widzowie kompletnie zaskoczyli ekipę Teatru Słowackiego. Świetny pomysł (ZDJĘCIA)
Odzież z logiem firmy jako element nowoczesnego marketingu: Co warto wiedzieć?