Ogród społeczny dla urzędników? Podwórko urzędu zmieni się nie do poznania

Konsultacje społeczne / fot. KRKnews.pl

Na jednym z podwórek urzędu miasta przy Placu Wszystkich Świętych wkrótce powstanie… ogród społeczny. Mieszkańcy zostali zaproszeni na konsultacje społeczne, na których każdy mógł się podzielić pomysłem dotyczącym zagospodarowania przestrzeni.

„Tajemniczy ogród” znajduje się za parkingiem przy magistracie. Podwórko otoczone czterema ścianami wkrótce trafi w ręce mieszkańców, którzy podczas konsultacji społecznych opowiadali o swojej wizji na to niezwykłe miejsce.

Mieszkańcy i aktywiści chcą, by podwórko pełniło funkcję ogrodu społecznego. Teren jest dość zacieniony, więc należałoby wybrać rośliny, które nie potrzebują zbyt wiele światła – głównie byłoby to kolorowe bluszcze. Nie zabrakłoby także roślin jadalnych i ziół jak: sałata, szczaw, mięta, melisa czy kolendra. Ogród mógłby zostać ozdobiony girlandami z róż i kolorowymi światełkami.

Według mieszkańców ogród powinien łączyć pokolenia. Dzieci z okolicznych szkół mogłyby uczyć się pielęgnować rośliny, ale także odpocząć po lekcjach. Aktywiści proponowali, by w przestrzeni organizowano wystawy prac najmłodszych mieszkańców czy szkolne przedstawienia teatralne. Jedną z proponowanych atrakcji dla maluchów jest bajkowe słuchowisko. Z kolei atrakcją dla seniorów stałyby się ogromne szachy.

Tajemniczy ogród mógłby zostać nową przestrzenią, w której odbywałyby się liczne wydarzenia jak warsztaty jogi, kino plenerowe, swingowe potańcówki czy koncerty. Mogłyby się tu odbywać liczne imprezy, organizowane przez młodych artystów. W ogrodzie mogłaby stanąć szafa do wymiany książek.

W przestrzeni mogłaby się znaleźć altanka, która chroniłaby przed deszczem. Pojawiłyby się liczne ławeczki i pufy dla najmłodszych. Symbolem miejsca mógłby się stać ekologiczny mural, który zostałby wspólnie stworzony przez mieszkańców. Mieszkańcy proponują, by na podwórku stanęła huśtawka.

Ogród społeczny byłby nie tylko miejscem relaksu, ale także edukacji ekologicznej. Mógłby tu stanąć kompostownik, pojemnik na nakrętki czy zgniatacz do butelek. Odgłosy klimatyzatora zostałyby zagłuszone przez szum wody z pompy, która pozwoliłaby także nawodnić rośliny. Na placu mógłby stanąć także rower do ładowania telefonu.

Jednym z najbardziej zaskakujących pomysłów mieszkańców było jednak… zaproponowanie urzędnikom, by także korzystali z tego miejsca. Według krakowian pracownicy magistratu powinni otrzymać pozwolenie na spędzanie przerw w tajemniczym ogrodzie. W przestrzeni mogłyby także odbywać się spotkania z urzędnikami czy konsultacje społeczne.

Urzędnicy chcą, by ogród społeczny pojawił się już na wiosnę przyszłego roku. Zanim powstanie przestrzeń dla mieszkańców, należy wykonać remont kostki brukowej. Mieszkańcy proponują także, by wyremontowano schody. Miałoby to ułatwić wejście do ogrodu osobom starszym, niepełnosprawnym i matkom z wózkom.

js

Zobacz także