Ogródki kawiarniane nie będą już otwarte całą noc

Rynek Główny / fot. Foter.com

Ogródki kawiarnie będą otwarte do północy, w piątki i soboty – do godz. 1. Taką decyzję podjął prezydent Krakowa, a urzędnicy poinformowali już o tym właścicieli lokali gastronomicznych.

O ograniczenie godzin dla ogródków gastronomicznych występowali mieszkańcy, którzy skarżyli się na zakłócanie ciszy nocnej. I prezydent przychylił się do tych wniosków. W piątki i soboty można będzie w ogródkach podawać jedzenie i napoje do godz. 1 w nocy. W pozostałe dni tygodnia ogródki trzeba zamknąć do północy, a klienci będą przyjmowani tylko wewnątrz restauracji, kawiarni i pubów

Ograniczeń dla ogródków na Rynku domagali się m.in. radni dzielnicy Stare Miasto. Oni zaproponowali, by od niedzieli do czwartku można było biesiadować przy stolikach ustawionych na zewnątrz w godzinach od 7 do 22, a w weekendy od 8 do 23. Władze Krakowa nie wprowadziły aż tak dużych ograniczeń.

Ogródkowy kompromis

– Wprowadzona przez pana prezydenta regulacja godzin funkcjonowania ogródków jest odpowiedzią na liczne prośby mieszkańców. To reakcja na problem hałasu, z którym borykają się na co dzień. Rada Dzielnicy I już od wielu lat zabiegała o wprowadzenie regulacji i zwrócenie uwagi na mieszkańców. Ważne podkreślenia jest to, że ograniczenie godzin pracy ogródków nie wiąże się z ograniczeniem pracy samych lokali gastronomicznych -komentuje radny Tomasz Daros, przewodniczący Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta, który zabiegał o przychylenie się władz miasta do postulatów mieszkańców.

Jak zapewnia magistrat, decyzja w sprawie godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych została poprzedzona rozmowami przeprowadzonymi z przedstawicielami gastronomików. – Krótsze godziny otwarcia dotyczą ogródków, w których obowiązuje umowa z miastem. Tam, gdzie jest to decyzja administracyjna w zakresie zajęcia pasa drogowego chcemy, aby przedsiębiorcy prowadzący ogródki też się do tych zasad stosowali. To działanie nie tylko dla dobrze pojętego dobra miasta i jego mieszkańców często protestujących przeciwko hałasowi i złemu zachowaniu gości, ale także dla dobra przedsiębiorców, wobec których protesty będą mniejsze, a może nie będzie ich w ogóle. W ten sposób ćwiczymy „ogródkowy kompromis” w Krakowie – podkreśla Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców.

Obniżone opłaty na całe wakacje

Władze miasta poszły też na rękę przedsiębiorcom prowadzącym lokale gastronomiczne. Do końca sierpnia obowiązuje obniżona stawka opłaty za ogródki. Na całe wakacje stawka została obniżona do 30 proc. normalnej opłaty.

„Ponieważ w mieście ciągle widoczny jest brak turystów i nadal obowiązuje reżim sanitarny w lokalach, prezydent zdecydował przedłużyć wsparcie dla restauratorów i na kolejne dwa miesiące obniżyć opłatę” -czytamy w komunikacie Urzędu Miasta. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia będzie ona wynosić 30 proc. stawki podstawowej czyli:
– w strefie I centralnej – 0,75 zł (netto) za 1m2 dziennie +23 proc. VAT
– w strefie II – 0,45 zł (netto) za 1m2 dziennie +23 proc. VAT.

GS

Zobacz także