W Oknie Życia znowu mogą pojawiać się dzieci

W Domu Samotnej Matki, przy ulicy Przybyszewskiego 39 w Krakowie, ponownie otwarto Okno Życia. Remont budynku trwał kilka miesięcy.

– Jesteśmy szczęśliwi, że dziś, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dzięki liturgii urzeczywistniamy ten moment, kiedy odwieczne Słowo stało się ciałem. I oto On, prawdziwy Bóg i człowiek, przychodzi do tego świata i zostaje przyjęty przez młodą dziewczynę w nazareńskim zaciszu. W dniu, kiedy nowe życie zostało przyjęte przez Maryję, otwieramy nowe Okno Życia – mówił bp Robert Chrząszcz podczas piątkowej (25 marca 2022) uroczystości poświęcenia wyremontowanego Domu Samotnej Matki i ponownego otwarcia Okna Życia. – Kościół stoi na straży świętości życia nie tylko w znaczeniu teologicznym, ale także bardzo praktycznym i konkretnym, czego dowodem jest idea okna życia, które nie jest nowością XXI wieku, ale korzeniami sięga do XII i XIII stulecia – zaznaczył biskup.

Okno to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to siostry zakonne. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.
Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka, zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywające ciążę. W Oknach Życia prowadzonych przez Caritas Polska pozostawiono już ponad 110 dzieci.

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Domu Samotnej Matki na ul. Przybyszewskiego, prowadzonym przez Archidiecezję Krakowską, od kilku dni mieszkają uchodźcy z Ukrainy. – Pierwszą osobą, którą dziś spotkaliśmy była mama z malutką Saszą. W domu znalazło schronienie kilka kobiet, jedna z nich jest w 7 miesiącu, i ich dzieci – opowiadał bp Robert Chrząszcz. – Dobrze, że mogą tu być i uchronić swoje pociechy przed złem wojny – dodał i podziękował wszystkim Polakom za postawę miłości i wielkie serce, jakie okazują mieszkańcom Ukrainy.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie