Okradli ZUS na ponad milion złotych. Krakowska policja zatrzymała podejrzanych

Wyłudzili ponad milion złotych zasiłków chorobowych. Krakowscy policjanci zatrzymali siedem osób, podejrzanych o wyłudzenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To kolejne osoby zamieszane w przestępczy proceder. Do tej pory w sprawie zatrzymano łącznie prawie 30 osób, które podejrzewane są o wyłudzenie kwoty 4,5 miliona złotych.

W tym tygodniu  funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali siedem osób, podejrzanych o wyłudzenie w latach 2013-2019 łącznie kwoty ponad 1,2 miliona złotych w postaci nienależnych świadczeń, zwłaszcza zasiłków chorobowych.

To kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzeń świadczeń z ZUS. Pod koniec listopada 2021 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali łącznie 10 osób, podejrzanych o wyłudzenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych łącznie kwoty blisko 2 milionów złotych. Z początkiem lutego 2022 roku zatrzymanych zostało łącznie 19 osób podejrzanych o wyłudzenie także kwoty blisko 2,5 miliona złotych.

Działanie sprawców polegało na wprowadzaniu pracowników ZUS w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej, ewentualnie wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów, a tym samym wskazywanych podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne  i zdrowotne. Zatrzymani to osoby w wieku od 31 do 60 lat, które zakładały głównie na terenie województwa małopolskiego fikcyjne jednoosobowe działalności gospodarcze, ewentualnie wykazywały z tego tytułu zawyżone dochody, a jednocześnie celowo deklarowały wysoką podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, by przebywając na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, pobierać wysokie świadczenia z ZUS.

Zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty popełnienia szeregu oszustw i oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości (tj. przestępstw z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk oraz przest. z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk i w zw. z art. 12 § 1 kk). Wobec wszystkich zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz oddania pod dozór Policji, a wobec jednego z podejrzanych także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie