Andrzej Mleczko i Olga Tokarczuk Honorowymi Obywatelami Miasta Krakowa

Musisz przeczytać

Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko to kolejni Honorowi Obywatele Miasta Krakowa. W środę, 9 czerwca 2021 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwały o nadaniu najważniejszych wyróżnień krakowskiego samorządu wybitnej polskiej pisarce, laureatce Literackiej Nagrody Nobla oraz związanemu z Krakowem rysownikowi i satyrykowi.

Z inicjatywą nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa Oldze Tokarczuk i Andrzejowi Mleczce wystąpił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Wnioskodawcą uhonorowania przez Kraków polskiej noblistki było krakowskie Wydawnictwo Literackie.

– Z Krakowem Olgę Tokarczuk łączy siedziba wydawcy – Wydawnictwa Literackiego. Tu gościła niejednokrotnie podczas Międzynarodowych Targów Książki i Międzynarodowego Festiwalu im. Josepha Conrada, którego współorganizatorami są: Miasto Kraków, Fundacja „Tygodnika Powszechnego” oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. W dorobku wybitnej pisarki znajduje się także prowadzenie warsztatów prozatorskich w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – tłumaczył Dominik Jaśkowiec odczytując uzasadnienie do projektu uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa polskiej noblistce.

„Andrzej Mleczko rozpoczął trwały związek z naszym miastem studiując na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. miał miejsce jego debiut rysunkowy na łamach tygodnika „Student”, a od 1975 r. jego rysunki są regularnie publikowane w różnych wydawnictwach prasowych i książkowych. Jego prace ukazywały się także w wydawnictwach miejskich, w tym m.in. w Miejskiej Platformie Internetowej Magiczny Kraków oraz były wykorzystywane do samorządowych kampanii społecznych, m.in. związanych z działaniami na rzecz ograniczania smogu, czy promocji turystyki w Krakowie. W jego twórczości często przewijały się wątki krakowskie, zarówno dotyczące zabytków, tradycji, legend, historii, jak i teraźniejszości, co było wykorzystywane w wielu publikacjach, promocji kampanii społecznych, ale także do ilustrowania książek popularyzujących Kraków. W 1982 r. przy ul. św. Jana 14 Andrzej Mleczko otworzył swoją słynną galerię autorską, która stała się miejscem znanym nie tylko w naszym mieście, ale w całej Polsce. Filia krakowskiej galerii została otwarta w Warszawie w 2001 r. Galeria w Krakowie jest jedną z atrakcji turystycznych Krakowa, miejscem chętnie odwiedzanym przez licznych klientów, którzy poszukują oryginalnych pamiątek z Krakowa. Autor rysunków nigdy nie odmawia swojego autografu lub dedykacji odwiedzającym jego galerię” – to z kolei fragment uzasadnienia do uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Andrzejowi Mleczce.

– Andrzej Mleczko to dobry przykład artysty, który całe swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Jego twórczość idealnie komponowała się z kulturalnym charakterem miasta. Dzięki jego rysunkom związanym z naszym miastem już od kilku dekad nieustannie promuje Kraków w całej Polsce. Jest także chętny do pomocy dla innych ludzi kultury – w jego galerii w czasach młodości pracował wybitny krakowski pisarz Jerzy Pilch, sam artysta zagrał również w epizodycznych rolach w kilku polskich produkcjach filmowych – przekonywał przewodniczący Dominik Jaśkowiec.

Andrzej Mleczko jest autorem ponad 40 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu tytułach prasowych, a także w internecie. Zbiory jego prac ukazały się w ponad 50 książkach i albumach. Jego twórczość prezentowana była na kilkuset wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jako ważna dla Krakowa postać został upamiętniony notką biograficzną w „Encyklopedii Krakowa” wydanej przez PWN w 2000 r. Został również wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodą „Krakowska Książka Miesiąca”, Nagrodą Miasta Krakowa oraz Nagrodą Kisiela.

Radni nie byli jednomyślni w sprawie nadania tytułów Honorowego Obywatela Miasta Krakowa kolejnym osobom. Za wyróżnieniem dla Olgi Tokarczuk głosowało 23 radnych, przeciwko było 9 (radni PiS), 1 wstrzymał się od głosu. Za uhonorowaniem Andrzeja Mleczki głosowało 26 radnych, 5 było przeciw (też radni PiS).

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca