Olga Tokarczuk: Życie i twórczość pisarki

Olga Tokarczuk zasłynęła większemu gronu odbiorców na świecie, gdy w 2018 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Wówczas miłośnicy jej twórczości mogli powiedzieć, że ich ulubiona autorka została doceniona. Jednakże to nie wszystkie wyróżnienia, które zdobyła Olga Tokarczuk. W artykule przedstawimy Państwu krótką biografię pisarki oraz wspomnimy o jej dwóch słynnych książkach. Zatem zapraszamy do przeczytania tekstu.

Życiorys Olgi Tokarczuk w pigułce

Olga Tokarczuk tworzy eseje oraz pisze na ogół powieści. Kobieta urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, oprócz zamiłowania do literatury jest też psychiatrą, uczęszczała na wydział psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Już podczas nauki w liceum, autorka interesowała się poezją i tworzyła wiersze. Kilka lat po ukończeniu studiów, Tokarczuk wydała filozoficzną powieść Podróż ludzi księgi. Do osiągnięć pisarki należy Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, Booker International Prize (jedna z najważniejszych literackich wyróżnień na całym świecie) za książkę ,,Bieguni”, Paszport Polityki. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się powieść Prawiek i inne czasy.

Podróż ludzi księgi, czyli droga człowieka ku poznaniu Tajemnicy 

Tokarczuk udowodniła swą dojrzałość opowiadaniem czytelnikom o istocie ludzkiej egzystencji. Jej powieść „Podróż ludzi księgi” z pozoru opowiada historie kilkorga odmiennych od siebie bohaterów, które ostatecznie się łączą w jedną opowieść o dążeniu do odkrycia tajemniczego absolutu. Tak więc głównymi postaciami są tu: melancholijny Markiz, zupełnie niepotrafiący odnaleźć się w życiu i zajrzeć w głąb siebie, aby odkryć prawdę o ,,własnym ja”; młoda kurtyzana Weronika oraz pochodzący z sierocińca, niepotrafiący czytać niemowa Gauche. Pierwsi dwaj bohaterowie wyruszyli do klasztoru na poszukiwanie manuskryptu: Księgi, która ponoć objawiała tajemnice stworzenia, absolutu. Natomiast skromny mężczyzna wyruszył jako ich służący. Podróż ludzi księgi to powieść parabola, o tym, jak odnaleźć prawdę o sobie a także o specyfice pisarstwa.

Bieguni, czyli układanie rzeczywistości fragmentarycznej

Za powieść „Bieguni” Olga Tokarczuk zdobyła literacką nagrodę Nike. Jest to powieść psychologiczna opowiadająca o przyjaźni, chorobie i życiu. Wszystko to okraszone historią i przeplataniem opowieści różnych bohaterów. Książka tak naprawdę wydaje się składać z trzech oddzielnych opowieści, jednak w niej nie ma żadnych granic, akcja dzieje się na całym świecie, a to co rzeczywiste i nierealne splata się ze sobą, tak że nic już nie jest niemożliwe, zaś utarte szlaki nie istnieją.  

W historii literackiej Nagrody Nobla niewielu było Polaków. Jednak każdy ze zdobywców wyróżnienia był wybitny, co nie ulega dyskusji. Tak więc w 2018 roku Tokarczuk wstąpiła do tego grona, obok Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza i Wisławy Szymborskiej. Zdecydowanie każdy powinien zapoznać się z książkami Tokarczuk, które zawierają przemyślenia i poglądy autorki. Być może podróż z jej twórczością warto rozpocząć właśnie od książki filozoficznej Podróż ludzi księgi. Również ostatnie historie, które wyszły spod pióra Tokarczuk warto poznać. Być może jej książki dla niektórych wydają się zbyt specyficzne, jednak niemniej każda z nich to mądra i głęboka analiza życia oraz człowieka próbującego odnaleźć się w tymże codziennym życiu.

 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie