Urzędnicy przyznają, że kupili teren zielony zawalony odpadami. I nie wiadomo, ile będzie kosztować jego posprzątanie

Musisz przeczytać

Kontrola wykazała, że na działce oprócz nasypu z ziemi z elementami gruzu betonowego, znajdują się podrzucone odpady pochodzenia komunalnego – przyznają urzędnicy magistratu, Chodzi o 1,7-hektarową działkę w Opatkowicach, którą miasto kupiło, by urządzić tam teren zielony dostępny dla mieszkańców. Kiedy urzędnicy pochwalili się nabytkiem, okazało się, że działka jest zawalona odpadami.

Dwa tygodnie temu magistrat poinformował o zakupie działki o powierzchni 1,7 ha. To teren w Opatkowicach, położony jest między osiedlem a torami kolejowymi przy ulicy Dębskiego. – W przyszłości pojawi się tam dodatkowa roślinność a miejsce będzie sprzyjało do wypoczynku dla okolicznych mieszkańców – poinformowali urzędnicy.

I wtedy okazało się, że kupiona od dewelopera działka zawalona jest odpadami. „W nasypie pokrytym ziemią niewiadomego pochodzenia znaleźliśmy częściowo przysypane peszle, czyli osłony do kabli, pręty, profile z tworzyw sztucznych, fragmenty desek z gwoździami, części dachówek, blachy, cegły, fragmenty plastikowych pojemników i mauzerów” – podał RMF 24.

Radni Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców (jako pierwszy) i Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości wystosowali do prezydenta interpelacje z pytaniami w tej sprawie. Domagają się m.in. informacji o stanie gruntów zakupionych przez gminę, cenie zapłaconej deweloperowi i kosztach rekultywacji terenu. Radny Maślona odpowiedź już dostał, radny Drewnicki jeszcze nie. Z odpowiedzi dla przedstawiciela klubu Kraków dla Mieszkańców wynika, że miasto zapłaciło za 1,7 ha tylko 36,9 tys. zł brutto. Za to nie wiadomo, ile będzie kosztować rekultywacja zakupionego terenu. Przeciwnicy prezydenta w komentarzach zamieszczanych w mediach społecznościowych uważają, że deweloper pozbył się problemu sprzedając miastu zaśmieconą działkę, którą sam powinien uprzątnąć.

Urząd Miasta wydał kolejny komunikat dotyczący działki w Opatkowicach, w którym przyznał, że zakupiony teren jest zawalony odpadami. Oto treść tego komunikatu:
„Oczyszczanie terenu w Opatkowicach odbędzie się w najbliższym czasie. Kontrola wykazała, że na działce oprócz nasypu z ziemi z elementami gruzu betonowego, znajdują się podrzucone odpady pochodzenia komunalnego. Teren o powierzchni ok. 1,7 ha jest przeznaczony pod zieleń urządzoną, a o jego ostatecznym kształcie zdecydują mieszkańcy. Miasto jest właścicielem działki od kilkunastu dni.
Całościowe koszty oczyszczania terenu poznamy po zakończeniu tych działań. Następnie obszar zostanie wykorzystany zgodnie z obowiązującym tam planem zagospodarowania przestrzennego.
MPZP Opatkowice Zachód wyznacza tam tereny zieleni urządzonej, publicznej. Obecnie jest to teren zieleni, ale niezadrzewiony. Zarząd Zieleni Miejskiej zauważa, że istotne wydaje się posadzenie tam drzew, które pełniłyby również funkcję izolacyjną wobec znajdującego się tam torowiska.
Wśród pomysłów na wykorzystanie tego obszaru pojawiają się m.in. nowe nasadzenia lub Park Krakowian. Jednak docelowe jego zagospodarowanie będzie możliwe po rozmowach z Radą Dzielnicy X i mieszkańcami, którzy przedstawią swoje oczekiwania co do funkcji tego miejsca. Kolejne kroki w tej kwestii będą podejmowane bliżej jesieni.
Działka jest położona w Opatkowicach, między osiedlem a torami kolejowymi przy ulicy Dębskiego.”

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca