Opony motocyklowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Opony motocyklowe znacznie różnią się od samochodowych. Muszą być przystosowane do użytkowania w innych warunkach oraz do specyfiki poruszania się na motorze, jak np. inny sposób pokonywania zakrętów. Sprawdź, czym charakteryzują się opony do motocykli i co musisz wiedzieć przed ich zakupem.

 • Opona motocyklowa — co warto o niej wiedzieć
 • Rodzaje opon motocyklowych
 • Co ile wymieniać opony motocyklowe?

Opona motocyklowa — co warto o niej wiedzieć?

Największa różnica między oponą motocyklową a samochodową to powierzchnia styku z nawierzchnią. W przypadku samochodów osobowych porównywalna jest ona z wielkością kartki pocztowej, z kolei w oponach motocykli będzie ona o wiele mniejsza i można porównać ją z przeciętym na pół kurzym jajkiem. Wybierając opony motocyklowe, należy sprawdzić, jakie modele są dopuszczalne do danego motoru. Ważny jest zarówno rozmiar opony, jak i jej marka. Opony do motocykla muszą mieć określone parametry, które będą gwarantować lepszą przyczepność, a tym samym bezpieczeństwo i komfort jazdy na jednośladzie. Decydując się na zakup, pamiętaj, że opony motocyklowe, komplet przód i tył, zawsze powinieneś wymieniać razem.

Rodzaje opon motocyklowych

Producenci opon motocyklowych oferują różne rodzaje oraz parametry opon. Na bocznej ścianie opony bez problemu znajdziesz informację o jej rozmiarze, indeksie nośności, kierunku toczenia oraz indeks prędkości.

Przykładowe oznaczenia opon motocyklowych:

 • B — opona diagonalna,
 • R — opona radialna,
 • E.C.E. — homologacja europejska, dopuszczenie opony do użytku w UE,
 • T-190 km/h — indeks prędkości, maksymalna prędkość 190 km/h,
 • U-200 km/h — indeks prędkości, maksymalna prędkość 200 km/h,
 • H-210 km/h — indeks prędkości, maksymalna prędkość 210 km/h,
 • V-240 km/h — indeks prędkości, maksymalna prędkość 240 km/h,
 • W-270 km/h — indeks prędkości, maksymalna prędkość 270 km/h,
 • Y-300 km/h — indeks prędkości, maksymalna prędkość 300 km/h.

Typo opon motocyklowych:

 • opony szosowe — to opony radialne. Ze względu na swoją konstrukcję, lepiej sprawdzają się przy osiąganiu wyższych prędkości. Wybór opon szosowych jest bardzo duży, dlatego ich zakup, dobrze jest skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą, który dobierze odpowiednie ogumienie do Twojego stylu jazdy.
 • opony turystyczne — ten rodzaj opon jest najbardziej uniwersalny i sprawdza się na większości nawierzchni. Warto jednak pamiętać, że zakres jej pracy to mniej niż 200 km/h. Producenci tego typu opon mają na uwadze, że ich użytkownicy mogą poruszać się motorem przy różnych warunkach pogodowych i zwracają szczególną uwagę na ich właściwości na mokrej nawierzchni. 
 • opony Chopper-Cruiser — komplet opon tego typu generuje dodatkowy szum, ponieważ są one cięższe i większe od innych. Tego typu opony charakteryzują się niskimi indeksami prędkości. Zastosowane są w nich dodatkowe zbrojenia, które zwiększają nośność i zapewniają stabilniejszą i komfortową jazdę.
 • opony typu off-road — przeznaczone są do jazdy w trudnym terenie. Opony terenowe charakteryzują się większą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Zazwyczaj będą one odpowiednie także na śnieg.
 • opony sportowe — są one przeznaczone dla profesjonalnych kierowców wyścigowych.

Co ile wymieniać opony motocyklowe?

Przyjęło się, że dobre opony motocyklowe mają żywotność do 15000 kilometrów, ale na szybkość ich zużycia wpływa więcej czynników. Trzeba wziąć pod uwagę styl i dynamikę jazdy, nawierzchnię, po której najczęściej się one poruszają oraz prędkość osiąganą przez motocykl. Opony do motocykla mogą nadawać się do wymiany już po przejechaniu 1000 kilometrów lub wyglądać jak nowe, kiedy przejedziemy ich 10000.

Opony nadają się do wymiany, jeśli jeździsz na nich już 10 lat, a także, jeśli wysokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm oraz wtedy, gdy mają one widoczne zniekształcenia czy uszkodzenia. 

Opony motocyklowe nie powinny być wybierane ze względu na niską cenę. Kiedy zdecydujesz się wymienić opony, weź pod uwagę powyższe rady, aby jazda motorem była dla Ciebie bezpieczna. Musisz dopasować ogumienie do swojego jednośladu, a także stylu jazdy, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort prowadzenia pojazdu i bezwypadkowy sezon motorowy. Duży wybór opon motocyklowych znajdziesz w sklepie https://intercars.pl.

Najnowsze

Co w Krakowie