Miasto Kraków planuje przeznaczyć 2,5 milionów złotych dla gmin dotkniętych skutkami powodzi. Środki te wcześniej miały być przeznaczone na budowę żłobka na Klinach.
Władze Krakowa planują przeznaczyć kwotę 2,5 miliona złotych na wsparcie gmin dotkniętych skutkami powodzi. Projekt uchwały w tej sprawie pojawi się na dzisiejszej sesji Rasy Miasta. Wcześniej środki te miały być wykorzystane na budowę żłobka przy ul. Działowskiego. Jednak przedłużające się procedury przetargowe zmusiły magistrat do przesunięcia planowanych wydatków na bieżące potrzeby.
Dlaczego zdecydowano się na taki krok? Przede wszystkim z powodu opóźnień w postępowaniu przetargowym dotyczącym opracowania dokumentacji projektowej oraz wykonania robót budowlanych.
– Z powodu tych trudności podpisanie umowy z wybranym wykonawcą nastąpi później niż pierwotnie zakładano – tłumaczy magistrat.
Środki zostaną przekazane na pomoc dla pięciu gmin dotkniętych skutkami powodzi w tym: Gminie Miejskiej Kłodzko, Gminie Nysa, Gminie Głuchołazy, Gminie Stronie Śląskie, Gminie Lądek – Zdrój.
– Dofinansowane zostaną działania związane z usuwaniem skutków powodzi występującej w miesiącu wrześniu 2024 roku, w tym na odbudowę zniszczonej infrastruktury – wyjaśnia urząd.
Żłobek przy ul. Działowskiego będzie miał dwie kondygnacje nadziemne. Na parterze zaplanowano cztery sale pobytu dla dzieci, a na pierwszym piętrze trzy. Bezpośrednio przy pokojach dla dzieci znajdą się sanitariaty. Ponadto budynek będzie wyposażony: w kuchnię do przygotowywania posiłków na miejscu, salę zajęć ruchowych dla dzieci, salę sensoryczną, pomieszczenia administracji, pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne.
Przy budynku żłobka planowany jest plac zabaw dla podopiecznych placówki z urządzeniami dostosowanymi do wieku i możliwości ruchowych podopiecznych.
Budynek żłobka będzie realizowany w technologii modułowej. Zostanie wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z systemem odzysku ciepła. Do ogrzewania wykorzystana będzie absorpcyjna pompa ciepła napędzana gazem. Na dachu budynku przewiduje się montaż instalacji PV. Zyski energetyczne z instalacji wykorzystane będą do zasilania oświetlenia i/lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
W ramach odprowadzania wód opadowych zastosowany będzie szczelny zbiornik retencyjny, tzw. „suchy” ogród deszczowy, z którego woda odparowywać będzie do atmosfery. Ze zbiornika planuje się wykonać przelew awaryjny do podziemnego zbiornika retencyjnego, gdzie magazynowana woda użyta będzie do podlewania roślinności.
Plan zakłada, że placówka, która pomieści 150 dzieci, zostanie ukończona na przełomie 2025 i 2026 roku.
Na środowej sesji miejscy radni mają podjąć decyzję o wysokości pomocy dla gmin poszkodowanych przez powódź. Projekt uchwały w tej sprawie zgłosili radni klubu Prawo i Sprawiedliwość. W projekcie czytamy, że „wsparcie nie powinno być niższe niż 500 tysięcy złotych”. Jeśli Kraków udzieliłby pomocy w tej wysokości, oznaczałoby to, że miasto przekazałoby kwotę 40-krotnie mniejszą niż Warszawa. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: