Oto 34 bohaterów krakowskich dzielnic!

Poświęcają swój czas, nie biorą za to ani złotówki, a przyświeca im tylko jeden cel – sprawić, by Kraków zmienił się na lepsze. Poznajcie Ambasadorów Lokalnej Partycypacji i sprawdźcie, jak możecie im pomóc.

Nazywają ich „bohaterami swojej dzielnicy”, ponieważ bezinteresownie wykonują kawał dobrej roboty i sprawiają, że miasto zmienia się według pomysłu mieszkańców.

– Dzięki udziałowi w Budżecie Obywatelskim rozwijamy się i jesteśmy współgospodarzami tego, co się dzieje w naszym mieście – mówiła w rozmowie z KRKnews Krystyna Pawełek, jedna z Ambasadorek, i trudno nie przyznać jej racji.

Ambasadorzy wchodzą do gry

Ambasadorem  mógł zostać niemal każdy. Niemal, bo taka osoba musi mieć ukończone 16 lat. Najważniejsze były jednak chęci, bo pozostałych rzeczy Ambasadorowie zostali nauczeni na specjalnych szkoleniach.

Każdy z nich wybrał sobie również obszar Krakowa (osiedle, kilka ulic, mała część dzielnicy), na którym wraz z mieszkańcami diagnozował lokalne potrzeby i przygotowywał pomysły na propozycje m.in. zadań do Budżetu Obywatelskiego. Następnie wybierał formy partycypacji, w ramach których chciałby realizować działania (Budżet Obywatelski, inicjatywa lokalna, konsultacje społeczne).

Dalej Ambasadorzy na dobre weszli do gry i zaczęli organizować spotkania.

„W przypadku Ambasadorów opiekujących się obszarem Budżetu Obywatelskiego podczas spotkań wypracowane zostaną wstępne propozycje zadań. Propozycje te zostaną następnie przekazane jednostkom weryfikującym do wstępnej konsultacji. Przedstawiciele jednostek weryfikujących, po zapoznaniu się z propozycjami zadań, przekażą ich autorom informację zwrotną i ewentualne sugestie dotyczące możliwości poprawy propozycji podczas zorganizowanych w tym celu spotkań konsultacyjnych” – informują urzędnicy.

W tym roku działa 34 Ambasadorów. Nazywani są bohaterami, bo jak większość bohaterów działają społecznie. W zamian otrzymują certyfikat, doświadczenie i przede wszystkim ogromną satysfakcję.

– Ambasador BO edukuje, kształci i zachęca do przyjęcia obywatelskiej postawy. Jest narzędziem, które wspiera budowanie lokalnego kapitału społecznego i poszukiwanie innowacji społecznych. Jest też w stałym kontakcie z mieszkańcami, bo to oni najlepiej znają swoje potrzeby, a Budżet Obywatelski przy wykorzystaniu Ambasadorów jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu – podkreślała Ambasadorka Krystyna Pawełek.

Spotkania organizowane przez Ambasadorów

Dla „bohaterów dzielnic” rozpoczął się już bardzo ważny czas, czyli spotkania z mieszkańcami. Odbywają się one w różnych dzielnicach i dotyczą różnych zagadnień, ale łączy je jedno – może zjawić się na nich każdy, bo każdy głos wprowadza coś do dyskusji.    

Harmonogram spotkań Ambasadorów Lokalnej Partycypacji znajdziecie TUTAJ oraz na facebooku Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa (TUTAJ).

Tik-tak, tik-tak. Czas zastanowić się, co należy zmienić w Krakowie

Zobacz także