Oto najlepsze psy policyjne w Małopolsce [dużo zdjęć]

Musiały wyszukać odpowiedni zapach w bagażu, pokonać kładkę i tunel oraz wykonywać komendy podczas biegu. W Małopolskiej Komendzie Policji w Krakowie odbyły się małopolskie eliminacje do XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji. W zawodach wzięli udział najlepsi przewodnicy i psy, wyszukujące narkotyki oraz materiały wybuchowe. 

Małopolskie eliminacje do XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków odbyły się odbyły się 25 i 26 czerwca.

W zawodach wzięło udział 21. najlepszych w województwie przewodników z psami. Jedenaście czworonogów zajmuje się wyszukiwaniem narkotyków. Z kolei dziesięć psiaków specjalizuje się w znajdowaniu materiałów wybuchowych.

Najlepsi przewodnicy i psy / fot. Facebook Małopolskiej Policji

Tor przeszkód i posłuszeństwo

Przewodnicy wraz z psiakami konkurowali ze sobą w dwóch kategoriach: w szukaniu zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych oraz w posłuszeństwie ogólnym.

Policyjne psy podczas konkurencji / fot. Facebook Małopolskiej Policji

Podczas pierwszej konkurencji czworonogi szukały zapachu materiałów wybuchowych lub narkotyków w wyznaczonych przez jury miejscach takich jak: środki komunikacji masowej, samochody osobowe, bagaże czy pomieszczenia.

Policyjne psy podczas konkurencji / fot. Facebook Małopolskiej Policji

W drugich zawodach jury oceniało skuteczność wydawanych przez przewodników komend w trakcie marszu oraz biegu. Na koniec pupile zaprezentowały się na torze przeszkód. Psy przeskakiwały przez drewnianą ściankę. Musiały pokonać kładkę, tunel oraz wąskie schody wieży.

Policyjne psy podczas konkurencji / fot. Facebook Małopolskiej Policji

Kto został mistrzem?

W kategorii przewodników psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężył asp. szt. Juliusz Ozdoba wraz z psem Klif z Wydz. Konw. KWP w Krakowie.

Z kolei w kategorii przewodników psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów z narkotyków pierwsze miejsce zdobył asp. szt. Mirosław Smoleń z psem Mir z KPP w Nowym Targu.

Policyjne psy podczas konkurencji / fot. Facebook Małopolskiej Policji

Wygranej przewodnikom i pupilom pogratulował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego młodszy inspektor Piotr Morajko. Mistrzowie otrzymali puchary oraz nagrody pieniężne. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zwycięzcy zaprezentują się podczas XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji, który odbędzie się od 3 do 6 września w Zakładie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Sukcesy policyjnych psiaków

Małopolska drużyna odniosła już kilka sukcesów. W zeszłym roku ekipa w składzie asp. szt. Wiesław Zagórski z KMP w Krakowie i asp. szt. Bartłomiej Łękawa z KPP w Suchej Beskidzkiej, zajęła drużynowo 2 miejsce w zawodach ogólnopolskich.

Z kolei 2 lata temu przewodnik z psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych asp. szt. Juliusz Ozdoba w Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie w konkurencji indywidualnej uplasował się na drugiej pozycji.

Policyjne psy podczas konkurencji / fot. Facebook Małopolskiej Policji

W 2018 roku funkcjonariusze z psami do działań prewencyjnych brali udział w 5432 służbach patrolowych wraz z zabezpieczeniach imprez masowych. W zeszłym roku przewodnicy z psami wyszukującymi narkotki lub materiały wybuchowe przeprowadzili 1289 sprawdzeń i przeszukań współpracując z m.in. SOP, ABW, CBŚ, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową czy też Urzędem Celnym.

js

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie