Otworzono Trasę Wolbromską (ZDJĘCIA)

Dziś otworzono Trasę Wolbromską łączącą Kraków z Zielonkami. – Realizacja drogi pokazała jak ważna i potrzebna jest współpraca między samorządami różnych szczebli. Zakończona inwestycja jest alternatywą na północy Krakowa dla ulicy Jasnogórskiej i alei 29 Listopada – podkreśla Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.
 

Realizacja nowej drogi wylotowej na północy Krakowa rozpoczęła się w II połowie 2022 roku. o. Nowa droga o długości około 2 km przebiega przez teren gminy miejskiej Kraków i gminy Zielonki.

– W jej ramach powstały nie tylko pasy dróg, rondo turbinowe, ale i ponad 4 km chodników czy blisko 2 km dróg dla rowerów. Nową trasą poprowadzona zostanie również komunikacja autobusowa. W czasie prac wykonano niezbędne odwodnienie i nasadzono pół tysiąca drzew i krzewów – podkreśla wiceprezydent Kulig.
 

Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek poprawi wyjazd z Krakowa na północ i odciąży istniejące drogi dojazdowe do naszego miasta z terenu gminy Zielonki. Będzie także stanowić alternatywę dla ulicy Jasnogórskiej czy al. 29 Listopada. Nowa droga połączy się docelowo z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

– Docelowo nowa droga będzie dobrym łącznikiem z realizowaną północną obwodnicą miasta – uważa Kulig.
 

Zachodnia obwodnica Zielonek stanowi element większego układu komunikacyjnego, który zacznie funkcjonować w całości po otwarciu Północnej Obwodnicy Krakowa. Ruch po obwodnicy Zielonek, zarówno na terenie miasta Kraków, jak i miejscowości Zielonki, zgodnie z tymczasową organizacją ruchu będzie odbywał się od ul. Pachońskiego w Krakowie, poprzez rondo turbinowe na wysokości łącznika z ul. Glogera w kierunku północnym, a następnie przez sieć dróg lokalnych przebudowywanych w ramach budowy Północnej Obwodnicy Krakowa.

Na całym zakresie obwodnicy Zielonek obowiązywać będzie tymczasowo ograniczenie tonażowe do 10 ton, co jest związane z ograniczeniem tonażu na drogach przyległych do węzła Zielonki.

 
Michał Lop

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie