Papamobile pod Oknem Papieskim. Tym pojazdem 45 lat temu jeździł Jan Paweł II (ZDJĘCIA)

Papamobile, którym Jan Paweł II jeździł podczas pierwszej pielgrzymki w naszym kraju, stanął naprzeciw Kurii Metropolitalnej i okna papieskiego przy ul. Franciszkańskiej 3. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów rocznicy – dokładnie 45 lat temu, 2 czerwca, Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do naszego kraju – pod hasłem „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, Matko Polsko).

Jak przypomniał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas otwarcie wystawy, przypada ona dokładnie 45 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny. „To był czas jeszcze Polski zniewolonej, a dopiero na skutek tej pielgrzymki zaczęła ona wzrastać, wznosić się do lotu, poprzez rozsadzanie niejako od wewnątrz systemu komunistycznego” – mówił abp Jędraszewski.

Jej częścią jest prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.  

Oryginalny samochód papieski został zaprojektowany i wykonany wiosną 1979 roku w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie na pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II w Polsce. Po jej zakończeniu na polecenie władz auto zniszczono. W latach 2006-20211, na bazie odnalezionych, oryginalnych części samochód został odbudowany przez pracowników firmy Auto-Adamczak w Kielcach (z własnych pieniędzy), przy współpracy projektowej z Politechniką Świętokrzyską oraz z konstruktorami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. 

Wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979” można oglądać w czwartek i piątek na pl. Franciszkańskim naprzeciw Kurii Metropolitalnej. Następnie odwiedzi ona Nowy Targ (8 czerwca).

fot. IPN w Krakowie 

Najnowsze

Co w Krakowie