Papierosy bez akcyzy w magazynie pod Krakowem. Milionowe straty Skarbu Państwa

W Modlnicze pod Krakowem policjanci wykryli kilka milionów papierosów bez akcyzy. Gdyby je sprzedano w nielegalnym obiegu, Skarb Państwa straciłby blisko 6 mln złotych. Do wykrycia przestępczego procederu i sprawcy doszło wskutek wspólnych działań funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie, prowadzone jest śledztwo przeciwko Łukaszowi F., podejrzanemu o to, że od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku w Modlniczce przechowywał papierosy różnych marek bez oznaczenia znakami akcyzy. Chodzi o 4.770.000 sztuk papierosów. Jak podaje małopolska policja, w wyniku tego przestępstwa narażone na uszczuplenie zostały: cło – w kwocie 140.125 zł, podatek akcyzowy – w kwocie 4.468.502 zł oraz podatek VAT – w kwocie 1.115.936 zł. Łącznie to 5.724.563 złotych!

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz F., przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 40 tysięcy złotych. Wydane zostało także postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym.

Śledztwo powierzone zostało do dalszego prowadzenia funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Krakowie. W najbliższym czasie wykonane zostaną oględziny zabezpieczonych wyrobów tytoniowych.

Łukaszowi F. grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych (w sumie nawet 28,9 mln zł), albo kara pozbawienia wolności do lat 3. – Albo obie te kary łącznie – podkreślają policjanci.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie