Parkingowa łamigłówka kierowców…

Musisz przeczytać

Początek końca – to powiedzenie idealnie pasuje do zobrazowania przepisów dotyczących oznaczania postojów taksówek w naszym kraju. Kilka dni temu jeden z naszych Czytelników zaalarmował nas o akcji strażników miejskich, którzy zakładali blokady na koła pojazdów stojących za znakiem z przekreślonym napisem TAXI, czyli – jak sądzi wielu – za znakiem oznaczającym koniec postoju taksówek. Tymczasem okazuje się, że jest to myślenie błędne. I kosztowne.

fot. Marcin Smolski - nieprawidłowo zaparkowane samochody
fot. Marcin Smolski – nieprawidłowo zaparkowane samochody

– W godzinach szczytu w Krakowie ciężko znaleźć miejsce parkingowe, w końcu udało się i nagle spod ziemi wyrośli strażnicy miejscy z druczkiem mandatu. Tłumaczyli, że stanąłem na postoju dla taksówek, a taki postój to 100 złotych. Zdziwiłem się, ale po dogłębnej analizie okazało się, że niestety mają rację – żali się Pan Marcin, który otrzymał mandat za nieprawidłowe parkowanie.

Takich sytuacji jest zdecydowanie więcej, bo nie każdy kierowca zna i pamięta treść rozporządzenia ministra infrastruktury, które jasno określa, które znaki oznaczają początek, a które koniec postoju taksówek. Jasno, w tym przypadku nie oznacza jednak, że to wytłumaczenie logiczne – przynajmniej nie dla wszystkich.

Wynika to także ze statystyk krakowskiej Straży Miejskiej, wszak przypadek naszego Czytelnika nie jest odosobniony.

Pokrętna logika

Znak D-20, koniec postoju taksówek (z perspektywy kierowcy, widoczny w pierwszej kolejności)
Znak D-20, koniec postoju taksówek (z perspektywy kierowcy, widoczny w pierwszej kolejności)

Zgodnie z przepisami postój taksówek musi być oznakowany dwoma znakami: D-19 – postój taksówek oraz D-20 – przekreślony postój taksówek. To jednak ustawienie tych znaków powoduje w głowach kierowców niemały zamęt. Znak D-19 ustawiany jest przy krawężniku „obok miejsca w którym parkuje pierwsza oczekująca taksówka” – czyli ta, do której dojeżdżają kolejne taksówki i parkują z tyłu poprzedzającego je pojazdu.

W praktyce oznacza to, że znak „przekreślone TAXI” w rzeczywistości

Znak D-19, początek postoju (z perspektywy kierowcy widoczny w drugiej kolejności)
Znak D-19, początek postoju (z perspektywy kierowcy widoczny w drugiej kolejności)

oznacza koniec postoju taksówek – tyle, że jego początek wyznacza pierwsza taksówka za którą ustawia się kolejka oczekujących kierowców. Proste? Z lotu ptaka – owszem, ale z perspektywy kierowcy jadącego ulicą wzdłuż której ustawia się postój taksówek, już niekoniecznie. Kierowca dojeżdżający do postoju najpierw zobaczy bowiem znak „przekreślone TAXI”, przy którym powinna ustawić się ostatnia oczekująca na klienta taksówka.

Łopatologia

Kierowcom pozostaje praktyczna wskazówka: parkujemy jedynie za znakiem „TAXI” lub przed znakiem „przekreślone TAXI”. W przeciwnym razie postój może okazać się bardzo kosztowny, bo strażnicy miejscy wręczą nam blankiet na kwotę 100 złotych.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca