Parkowanie w Krakowie. W Boże Ciało za postój trzeba będzie zapłacić

Boże Ciało przypada w tym roku w czwartek 30 maja. I choć jest to dzień ustawowo wolny od pracy, nie zalicza się do dni wolnych od opłat za parkowanie za postój w krakowskiej strefie płatnego parkowania. To ważna informacja dla kierowców, bo za nieuiszczenie opłaty, już po 5 minutach postoju, można dostać wysoki mandat. Co ciekawe, w Boże Ciało za darmo zaparkujemy m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Zakopanem. 

Nowe zasady w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie obowiązują od maja zeszłego roku. Strefa Płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do soboty w g. 10.00-20.00.

Opłaty nie są pobierane w niedzielę, bo jak argumentowali radni mieszkańcy i turyści przyjeżdżają do centrum do restauracji czy teatru i brak opłat w niedzielę to wyraz gościnności i otwartości Krakowa.

W uchwale ograniczono natomiast liczbę dni świątecznych, w których nie ma opłat. Choć 6 stycznia, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 11 listopada są ustawowo wolne od pracy, to jednak za parkowanie w krakowskiej strefie trzeba płacić. Opłata w podstrefie A za godzinę postoju wynosi 6 zł, w podstrefie B – 5 zł, a w podstrefie C – 4 zł.

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta, opłaty nie są pobierane w niedziele oraz tylko w wybrane dni świąteczne: w Nowy Rok, Wigilię i Boże Narodzenie.

 – Jeśli ktoś zechce się wybrać w te dni gdzieś do centrum miasta, np. na uroczystości religijne i zaparkuje samochód w strefie płatnego parkowania, to musi pamiętać, że strefa wtedy obowiązuje, zatem trzeba uiścić opłatę za parkowanie” – przypomina magistrat. 

A jak to wygląda w innych miastach? W Warszawie strefa płatnego parkowania obowiązuje w godzinach 8.00-20.00, ale tylko w dni robocze. To oznacza, że w Boże Ciało parkomaty będą nieczynne i nie ma też potrzeby płacenia za pomocą aplikacji.

Podobnie jest w Łodzi. W dniu Bożego Ciała, kierowcy nie muszą pamiętać o opłacaniu postoju w strefie płatnego parkowania, dlatego, że opłaty pobierane są wyłącznie w dni powszednie. 

Jutro za parkowanie nie pobierane są opłaty w Poznaniu. Podobnie jak w Lodzi czy Warszawie, w stolicy Wielkopolski w dni ustawowo wolne opłaty nie są pobierane. 

Gorzej za to mają kierowcy we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska to kolejne obok Krakowa duże miasto, w którym kierowcy muszą płacić za parkowanie nawet w dniu Bożego Ciała. Władze Wrocławia ograniczyły jednak konieczność wnoszenia opłat do stref A i B. W dawnej strefie C, obecnie po prostu strefie płatnego parkowania, opłaty pobierane są wyłącznie w dni robocze w godzinach 9.00-18.00.

I na koniec Zakopane.  Strefa płatnego parkowania w stolicy polskich Tatr  działa jedynie od poniedziałku do piątku i z wyłączeniem dni wolnych od pracy. To oznacza, że w Boże Ciało parkujemy tam za darmo 

Patrycja Bliska 

1140 mandatów jednego dnia w Strefie Płatnego Parkowania. Kierowcy zapomnieli o zmianie przepisów

Najnowsze

Co w Krakowie