Pawilon z restauracją i kawiarnią powstanie na terenie przylegającym do parku przy Karmelickiej. Podpisano umowę

Pawilon poświęcony Wisławie Szymborskiej ma powstać na terenie oddanego w zeszłym roku parku przy Karmelickiej. Michał Rusinek, prezes fundacji, oraz prezydent Aleksander Miszalski uroczyście podpisali dzisiaj akt przekazania gminnego terenu Fundacji Wisławy Szymborskiej. W pawilonie znajdzie się m.in. kawiarnia i restauracja. 

Pawilon powstanie na terenie formalnie nie należącym do parku im. Wisławy Szymborskiej. Aktualnie znajduje się tam trawnik, z którego korzystają osoby wypoczywające w parku. Fundacja Wisławy Szymborskiej wydzierżawia działkę o powierzchni 718 m². Teren ten był wcześniej przeznaczony pod budowę obiektu kulturalnego, jednak projekt nie został zrealizowany równocześnie z budową parku.

W pawilonie znajdzie się  wystawa poświęcona noblistce − „Jarmark cudów”, a także miejsce na wystawy czasowe prezentujące życie literackie miasta. Bezpośrednio połączona z parkiem będzie kawiarnio-księgarnio-czytelnia.

W pawilonie powstanie także wielofunkcyjna sala audiowizualna oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe. Na ostatnim piętrze znajdzie się „literacka” restauracja z  widokiem na Kraków. Pawilon ma mieć charakter otwarty. Będą w nim mogły odbywać się spotkania i warsztaty, przede wszystkim w czasie festiwali literackich.

Budynek pawilonu zaprojektowany zostanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, w sposób spójny zarówno z historyczną zabudową ulicy Karmelickiej, jak i z otwartą przestrzenią parkową. Środki na jego budowę będą pochodziły ze źródeł publicznych i prywatnych. 

Umowa między Krakowem a Fundacją została zawarta na 30 lat. Zgodnie z zapisami w umowie, Fundacja ma obowiązek wybudować budynek w ciągu czterech lat.

–  Oddajemy w dzierżawę działkę, licząc że planowany tu pawilon jeszcze mocniej podkreśli literackie konteksty naszego miasta − Miasta Literatury UNESCO – powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Ogromnie się cieszę, że wreszcie pojawiła szansa, żeby w Krakowie, w jej mieście, przy parku jej imienia, powstał pawilon jej poświęcony. Nie będzie to muzeum, by nie rzec: mauzoleum. Będzie to żywe centrum kultury, które pozwoli wzmocnić rangę Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO i w nowoczesny sposób promować czytelnictwo, zwłaszcza czytanie poezji. I jestem przekonany, że stanie się ważnym miejscem na mapie Krakowa – zaznaczył Michał Rusinek, prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Park im. Wisławy Szymborskiej został otwarty 2 lipca 2023 r. Został utworzony przez miasto w ramach inicjatywy, którą w budżecie obywatelskim poparło blisko 9 tys. krakowian. 

W miejsce betonowego parkingu, który funkcjonował tam wcześniej, powstała  zielona przestrzeń, podzielona na różnobarwne ogrody. Poszczególne elementy parku nawiązują zarówno do historii miejsca, jak też patronki. Obok parku, na ścianie budynku na ul. Karmelickiej 28 powstał mural, którego centralnym elementem jest wiersz „Nic dwa razy”. Są na nim także grafiki korespondujące z inną dziedziną artystycznej działalności poetki – kolażami.

Najnowsze

Co w Krakowie