Pielęgnacja i utrzymanie implantów stomatologicznych: praktyczne wskazówki dla długotrwałej wytrzymałości i zdrowia

Musisz przeczytać

Braki w uzębieniu można uzupełnić z wykorzystaniem różnych metod, takich jak implanty stomatologiczne. Są one trwałą i estetyczną odbudową protetyczną dla pacjentów, którzy utracili zęby w wyniku rozwoju próchnicy, chorób przyzębia czy urazów mechanicznych. Warto wiedzieć, jak wygląda pielęgnacja i utrzymanie implantów stomatologicznych, aby wytrzymały w niezmienionym stanie przez długie lata.

Implanty w miejsce utraconych zębów

Dziedziną stomatologii zajmującą się odtwarzaniem braków zębowych jest implantologia. Pozwala na estetyczne odbudowanie zęba – korony wraz z korzeniem – w celu wypełnienia luk w uśmiechu, do których doszło wskutek próchnicy, urazu lub w przypadku, gdy u pacjenta występuje wrodzony brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych, co widoczne jest w prześwietleniu RTG.

Jak wskazano na stronie https://enel.pl/stomatologia/usluga/implantolog/, implant nie jest sztucznym zębem. To zwykle wykonana z tytanu śruba, która imituje korzeń zęba pacjenta. Przeznaczona jest ona do umieszczenia w kości szczęki lub żuchwy pacjenta, w wolnym miejscu – w luce. Implant jest wkręcany w kość, a kiedy nastąpi jego integracja z nią, może on odtworzyć funkcje pierwotnie spełniane przez korzenie zębowe. Dopiero po udanej implantacji można wykonać na implancie uzupełnienie protetyczne – koronę lub most.

Co po leczeniu implantologicznym?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak postępować z odbudowanymi dzięki implantom zębami, aby zachować funkcje uzębienia przez wiele lat.

Przede wszystkim stomatolodzy zalecają umawianie się na wizyty kontrolne w gabinecie co 6 miesięcy. Odstępy pomiędzy kolejnymi mogą być krótsze lub dłuższe – lekarz sugeruje, jak je planować.

Co najważniejsze, raz wszczepiony, wysokiej jakości tytanowy implant, nie będzie wymagać podjęcia ponownej interwencji chirurgicznej. Szacuje się, że wytrzymałość wykonanej na implancie pracy protetycznej wynosi ok. 10 lat. Nawet jeśli korona zostanie zniszczona, np. ukruszy się wskutek urazu, nie jest to równoznaczne z koniecznością wymiany implantu. W takim wypadku wystarczy jedynie wprowadzić nową koronę zębową.

Pielęgnacja zębów po wszczepieniu implantu

Kiedy leczenie implantacyjne się zakończy, pacjent powinien zadbać o właściwą pielęgnację i utrzymanie implantów. Pielęgnacja jamy ustnej w takim przypadku właściwie nie różni się od tej, jaką należy praktykować przy naturalnych zębach pacjenta. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, bo mimo że implanty są oczywiście odporne na próchnicę, zapalenie miazgi zębowej czy działalność chorobotwórczych bakterii, to jednak wciąż wymagają prawidłowej pielęgnacji. Nie bolą, nie wywołują uczucia nadwrażliwości i nie ulegają demineralizacji, dlatego wielu pacjentom wydaje się, że nie ma potrzeby o nie dbać. To błąd. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej czy niestaranność w myciu zębów mogą stać się przyczyną pojawienia pewnych komplikacji po wszczepie, a w skrajnych przypadkach – doprowadzić nawet do utraty implantu.

W pielęgnacji trzeba pamiętać o systematycznym myciu zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz o codziennym płukaniu jamy ustnej za pomocą odpowiedniego płynu antyseptycznego. Używać trzeba nici dentystycznych, by skutecznie wyczyścić szczeliny między zębami. Należy także systematycznie zgłaszać się do gabinetu dentystycznego na usuwanie kamienia nazębnego.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca