Pierwsza inwestycja w nieruchomości – to warto wiedzieć?

Zaczynając przygodę z inwestowaniem w nieruchomości trzeba poznać kilka podstawowych elementów, które składają się zarówno na proces podejmowania decyzji, jak i zakupu nieruchomości. Dobrze wybrany lokal może przynosić nam dodatkowy zysk z najmu, a ponadto będzie bezpieczną lokatą oszczędności. Od czego zatem zacząć?

Sposób finansowania – punkt wyjścia

Decydując się na zakup nieruchomości w Krakowie warto przemyśleć sposób finansowania i jego skutki. Jeśli planujemy zakupić mieszkanie z udziałem zewnętrznego finansowania w postaci kredytu, powinniśmy przeanalizować, czy wybraliśmy takie, z którego przychód z najmu pozwoli to zobowiązanie spłacać. Innymi słowy, ważna jest lokalizacja, a także funkcjonalność mieszkania, stanowiąca o jego atrakcyjności dla potencjalnego najemcy. Jeśli zaś planujemy sfinansować zakup ze środków własnych, dowiedzmy się wcześniej (w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego) czy harmonogram płatności pozwoli nam na płatność w kilku transzach. Jeśli tak, możemy część środków przeznaczyć na zrealizowanie innej inwestycji, wiedząc że całość kwoty nie jest od razu konieczna do sfinalizowania transakcji.

Lokalizacja i przeznaczenie

Szukając mieszkania w mieście, w którym sami żyjemy, z pewnością nie będziemy mieć trudności z określeniem atrakcyjnych lokalizacji, cieszących się zainteresowaniem potencjalnych najemców. Inaczej jest w przypadku, gdy chcielibyśmy zainwestować w nieruchomość w zupełnie innym mieście. Wówczas warto skorzystać z serwisów nieruchomości, które prezentują najlepsze lokalizacje i ciekawe inwestycje. Będziemy mieć wówczas większą szansę na to, że dokonamy właściwego wyboru, co w następstwie przełoży się nie tylko na wzrost wartości wybranego mieszkania, ale także dzięki dobrze wybranej lokalizacji (pożądanej wśród najemców), pozwoli na realny zysk z najmu.

Kawalerka, 2-pokojowe a może większe

Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy i lokalizacji, która daje przewagę konkretnej strukturze mieszkań w danej dzielnicy. Jeśli chodzi o budżet – gdy dysponujemy równowartością dobrze zlokalizowanej kawalerki (czyli w takiej lokalizacji, gdzie mamy dużą szansę na wynajem mieszkania np. studentom czy pracownikom pobliskich firm), zdecydujmy się na mały metraż mieszkania. Szansa na jego wynajęcie i czerpanie zysków z inwestycji będzie dużo większa, niż gdybyśmy w tym samym miejscu kupili mieszkanie 3-pokojowe. Poszukiwanie najemcy na takie mieszkanie w tej lokalizacji może być utrudnione. Mając większy budżet na inwestycje możemy kupić po prostu dwie kawalerki, które zawsze będą cieszyły się popularnością na rynku najmu. Chcąc zainwestować w większe metraże –

zróbmy analizę rynku, by sprawdzić, w której części miasta takie mieszkania cieszą się zainteresowaniem.

Jeśli skrupulatnie podejdziemy do procesu wyboru i następnie zakupu mieszkania, to nie tylko bezpiecznie ulokujemy nasze oszczędności, ale dostaniemy realną szansę na dodatkowy zysk z najmu.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie