Zajmują mniej miejsca, a przede wszystkim mają większą pojemność. Pierwsze w Krakowie podziemne pojemniki na odpady stanęły na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce”. Jest to rozwiązanie nie stosowane dotychczas przez żadną krakowską spółdzielnię mieszkaniową, choć obecne już w Katowicach, Tarnowie i innych polskich miastach.
Pojemniki podziemne ( nazywane również „półpodziemnymi”) różnią się od tradycyjnych „dzwonów” i kontenerów tym, że częściowo są schowane pod ziemią. Na powierzchni wyglądają jak duże grzyby. Ponad ziemię wystaje część z tworzywa sztucznego. Z kolei w głąb gruntu wpuszczony jest worek lub twardy pojemnik o pojemności kilkukrotnie większej niż tradycyjne kontenery. Niższa temperatura, która panuje w gruncie, sprawia, że bakterie wolniej się rozwijają, a przez to nieprzyjemny zapach pojawia się później i nie jest tak uciążliwy.
Pionowa konstrukcja pojemnika ułatwia kompresję odpadów pod własnym ciężarem, co znacząco podnosi jego wydajność – w jednym pojemniku 5m3, zmieścimy tyle samo co w 6 standardowych kontenerach 1100 l. Duża pojemność zbiornika pozwala na zredukowanie częstotliwości wywozu, a tym samym wyzwala oszczędności
– Tego rodzaju instalacje są od dawna obecne w krajach Europy południowej, ponieważ dzięki nim śmieci przechowane są w niższej temperaturze, co ogranicza nieprzyjemne zapachy. Nowe pojemniki na śmieci mają też większą objętość, dzięki czemu śmieci są lepiej sprasowane, co umożliwia ograniczenie częstotliwości ich wywożenia i zmniejsza koszty – informuje spółdzielnia.
Jak podkreśla spółdzielnia altany śmietnikowe, w których dotychczas znajdowały się kontenery będą mogły zostać wykorzystane jako miejsce składowania odpadów wielkogabarytowych, co znacząco polepszy estetykę naszego osiedla.
– Niektóre altany będą natomiast mogły zostać zburzone, co pozwoli stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów – informuje spółdzielnia.
Śmietniki podziemne zostały zamontowane w sąsiedztwie budynków położonych przy ul. Spółdzielców 15, Seweryna 4 i Na Kozłowce 4a.
(JS)