Pieszy ma pierwszeństwo na pasach? Niekoniecznie [video]

Ten filmik pokazuje, że choć pieszy ma pierwszeństwo na pasach, łatwo nie ma. Bardzo groźna sytuacja została nagrana przed przejściem dla pieszych na drodze krajowej nr 75 w Brzesku. Możecie policzyć, ile samochodów nie zatrzymało się przed pasami, choć kierowcy powinni to zrobić. Niektórzy jadą nawet wtedy, gdy przechodząca przez ulicę kobieta jest już na przejściu dla pieszych. Sami zobaczcie…

Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę, zbliżając się m.in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie to korzystający z jednośladów mają pierwszeństwo.
Trzeba też pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych. Piesi przed wejściem na przejście powinni się dokładnie i uważnie rozglądnąć, podobnie jak kierowcy, którzy dodatkowo w rejonie przejścia dla pieszych powinni zmniejszyć swoją prędkość.

Piesi i kierowcy – uważajcie na siebie!

(red)

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie