Piknik charytatywny u Barczyków w Zagórzanach. Hitem – pierogi z borówkami, sernik i… tornistry

Musisz przeczytać

To był piknik z okazji 45-lecia małżeństwa Anny i Kazimierza Barczyków, a także bliskich imienin gospodyni. Wszyscy goście przyszli z nietypowymi prezentami – każdy, dorosły czy dziecko, przyniósł tornister, zeszyty, kredki, farby i inne przybory szkolne. Bo piknik w Zagórzach służył nie tylko dobrej zabawie, spotkaniu i rozmowom, degustacji przygotowanych na miejscu smakołyków, ale przede wszystkim miał cel charytatywny – zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z okolicznych miejscowości oraz podopiecznych Ośrodków Terapii Zajęciowej w Podolanach, Zagórzanach i Łapanowie.

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa Anna i Kazimierz Barczykowie powrócili do tradycji organizowania charytatywnego pikniku w Zagórzanach. Wydawało się, że nawałnica przechodząca nad Małopolskę w sobotę, 23 lipca 2022 roku,  zniweczy plany dobrej zabawy i zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci, ale gospodarze i goście najpierw uratowali namiot, który chciał porwać wiatr, a potem poszło już z górki. Nawet brak prądu nie przeszkodził przygotowaniu potraw, które z apetytem pałaszowali zaproszeni goście.

A to była prawdziwa uczta. Najpierw potrawy z grilla – tradycyjna kiełbasa, szaszłyki, nóżki z kurczaka, steki, kaszanka. Na stole na głodnych czekał też wiejski chleb, smalec i kiszone ogórki, pasztety i sałatki. Hitem były pierogi z borówkami, które gotowano akurat wtedy, gdy nie było prądu. Pod koniec podano sernik z truskawkami. O trunkach nie wspominamy, by nie naruszyć ustawy o wychowaniu w trzeźwości, choć nalewki domowej roboty zachwyciły niejednego gościa.

Fot. KRKnews

Wśród tegorocznych gości byli nie tylko stali bywalcy, którzy od lat w lipcu zaglądają do ogrodu (pięknego!) Anny i Kazimierza Barczyków w Zagórzanach. W sobotę pojawili się tam członkowie rządu Jerzego Buzka, z samym premierem Buzkiem na czele, z którym chętnie fotografowali się inni goście – politycy, samorządowcy, prawnicy, przedstawiciele świata kultury i nauki.

Fot. KRKnews
Fot. KRKnews

Było też kulturalnie. Z mini recitalem w stodole wystąpił m.in. bard Piwnicy pod Baranami Leszek Wójtowicz. – Po raz kolejny Piwnica zawitała do stodoły – cieszył się gospodarz pikniku Kazimierz Barczyk.

Fot. KRKnews

Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz jego Małżonka Anna od ponad 20 lat organizują w Zagórzanach pikniki charytatywne. Tradycyjnie gospodarze proszą gości by zamiast kwiatów przynieśli przybory szkolne dla dzieci: zeszyty, kredki, farby, pisaki, tornistry, które przekazywane dzieciom ze szkół z okolicznych miejscowości: Zagórzan, Gdowa, Pierzchowa, Niegowici i Łapanowa oraz podopiecznym Ośrodków Terapii Zajęciowej w Podolanach, Zagórzanach i Łapanowie. W tym roku szczególnie akcja charytatywna obejmie również część spośród 320 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, które zamieszkały na terenie gminy Gdów.

Fot. archiwum prywatne Kazimierza Barczyka

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca