Pilne!!! ArcelorMittal już nigdy nie uruchomi wielkiego pieca w Hucie Sendzimira w Krakowie

Musisz przeczytać

To już koniec marzeń o uruchomieniu wielkie pieca w hucie w Krakowie. ArcelorMittal Poland poinformował w środę, 8 października, że likwiduje wielki piec w Hucie Sendzimira w Krakowie i na stałe zamyka część surowcową w Nowej Hucie. Pracę może stracić kilkaset osób.

Decyzję o likwidacji części surowcowej podjęły władze hinduskiego koncernu metalurgicznego, właściciel Huty Sendzimira w Krakowie. Oznacza to, że wielki piec nie wznowi działalności, zamknięta zostanie także stalownia.

Koronawirus dobił wielki piec

– Pandemia COVID-19 ma ogromne konsekwencje dla europejskiego hutnictwa. Mimo że od kilku tygodni obserwujemy niewielki wzrost popytu, spowodowany głównie uzupełnianiem zapasów, to zapotrzebowanie na stal jest wciąż znacząco niższe niż przed pandemią. A to oznacza, że musimy podjąć trudne decyzje – w tym przypadku niestety decyzję o trwałym zamknięciu wielkiego pieca i stalowni w Krakowie – powiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Ok. 1,2 tys. pracowników związanych jest z tzw. częścią surowcową huty w Krakowie. Władze koncernu zapewniają, że blisko połowa z nich pracuje już w innych oddziałach lub przeszła na emeryturę. Skutki decyzji dotkną ok. 650 osób. ArcelorMittal deklaruje, że będzie starał się znaleźć jak najlepsze rozwiązania dla tych pracowników.

Oni dopiero dzisiaj dowiedzą się o decyzji koncernu. Nie będzie dużych spotkań (ze względu na epidemię koronawirusa, ale władze koncernu chcą spotkać się ze wszystkimi zmianami po kolei. Dlatego przekazywanie danych o zatrudnionym w hucie może potrwać do jutra.

Proces zamykania części surowcowej rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Potrwa kilka tygodni.

Wielki piec został wyłączony w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy szefowie ArcelorMittal zapewniali, że to tylko czasowy przestój spowodowany trudną sytuacją gospodarczą – spadkiem zapotrzebowania na wyroby stalowe i sprowadzaniem tańszej stali spoza Unii Europejskiej. Wiosną tego roku pojawiła się iskierka nadziei, że wielki piec wznowi pracę, ale wybuchła właśnie pandemia koronawirusa i decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej zablokowano. Teraz już wiadomo, że wielki piec i stalownia w Hucie Sendzimira przechodzą już do historii.

Co zostanie w Nowej Hucie?

Koksownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland będzie pracowała nadal, tak samo jak i część przetwórcza huty (dwie walcownie, linia ocynkowania i malowania blach). W te instalacje ArcelorMittal w ostatnich pięciu latach zainwestował 500 mln zł.

Półprodukty na potrzeby krakowskich walcowni będą pochodziły głównie ze stalowni w Dąbrowie Górniczej. W tym zakładzie firma planuje inwestycje o wartości 180 mln zł w projekty zwiększające moce produkcyjne i umożliwiające wytworzenie takich gatunków stali, które będą używane w dalszej produkcji stali o ziarnie zorientowanym.

Grzegorz Skowron

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca