PiS ma sposób na protesty – nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu

Musisz przeczytać

Policja będzie nakładać mandaty, gdy uzna, że ktoś łamie prawo, a otrzymujący go nie będzie mógł odmówić jego przyjęcia. W ten sposób PiS chce odstraszyć chętnych do protestowania i łamania zakazów wprowadzonych z powodu pandemii. Można się będzie odwołać do sądu, ale mandat i tak trzeba będzie zapłacić zanim sąd orzeknie, czy zostaliśmy słusznie ukarani.

Podczas trwających od wielu miesięcy protestów policja masowo nakłada mandaty na ich uczestników, a ci gremialnie odmawiają ich przyjęcia. Sprawy trafiają do sądów, które zostały zasypane tego typu sprawami. Protestujący argumentują, że nie można ograniczać ich praw na mocy rozporządzenia, a więc i karanie za protesty podczas pandemii jest bezprawne. Stąd odmawiają przyjęcie mandatów i liczą, że sądy staną po ich stronie.

I na razie tak się dzieje. Np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił karę nałożoną na fryzjera w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń. Uzsadnienie? „Ograniczenie praw i wolności konstytucyjnych nie może nastąpić poprzez rozporządzenie, ale przez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej”.

Ale PiS za wszelką cenę chce zablokować możliwość protestowania przeciwko obecnej władzy. Do Sejmu właśnie wpłynął poselski projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Projekt ten przewiduje, że nie będzie można odmówić przyjęcia nałożonego przez policję mandatu, Będzie się można potem odwołać do sądu w ciągu 7 dni, ale trzeba też będzie zapłacić grzywnę w nałożonej przez policję wysokości.

Oficjalnie to rozwiązanie, które „ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia”. Tak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy. W praktyce nowe przepisy mają odstraszać od udziału w protestach i łamaniu wprowadzonych przez rząd zakazów.

Projekt już budzi ogromne kontrowersje i komentarze w sieci.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca