Plac Mariacki do remontu

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się remont na placu Mariackim. Roboty zostaną podzielone na pięć etapów i potrwają do połowy listopada. W tym czasie plac będzie niedostępny dla mieszkańców i turystów.

Rozpoczęcie planowanego remontu oznacza, że poszukiwania odpowiedniej kostki, która zostanie zainstalowana na pl. Mariackim, prowadzone przez naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej oraz pracowników Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, zakończyły się powodzeniem.

Po miesiącach poszukiwań udało się wybrać materiał, który spełnił większość norm narzuconych przez urzędników i dzięki temu będzie bardziej wytrzymywały niż kostki stosowane do tej pory. Badano w sumie sześć kamieni wapiennych z kamieniołomów na terenie Polski i innych krajów europejskich. Sprawdzana była m.in. wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne.

Ostatecznie udało się znaleźć odpowiedni materiał i w najbliższy poniedziałek rozpocznie się jego układanie na placu Mariackim. Prace potrwają do połowy listopada i będą podzielone na pięć etapów. W tym czasie piesi mogą spodziewać się utrudnień, bo fragmenty placu będą wyłączane z ruchu.

(pt)

fot. Jorge Lascar via Foter.com / CC BY

Najnowsze

Co w Krakowie