Planujesz zakup domu? Dowiedz się więcej o poszczególnych projektach

Marzeniem wielu osób jest zainwestowanie we własny dom. Jeśli i Ty jesteś coraz bliżej zrealizowania takiego celu, ale jeszcze nie podjąłeś ostatecznej decyzji co do samego projektu, sprawdź, jakie masz możliwości. Poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Co warto wiedzieć na temat rodzajów domu?

Dom parterowy czy z poddaszem?

Przy wyborze projektu jedną z ważniejszych kwestii będzie liczba pomieszczeń, na której nam zależy, a co za tym idzie – metraż. Jeśli mamy wieloosobową rodzinę lub w przyszłości planujemy jej poszerzenie, warto zastanowić się, jaki układ przestrzenny okaże się najbardziej przyjazny dla wszystkich. Natomiast można zauważyć, że tradycja wielopokoleniowego mieszkania w gronie bliskich odchodzi już powoli w zapomnienie, a popularniejsze stają się projekty pod postacią budynków parterowych. W sytuacji, gdy w domu będzie mieszkać tylko dwoje ludzi, wielopoziomowa budowa może być niepotrzebna. Jednak wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli przykładowe małżeństwo pracuje zdalnie, dodatkowe pomieszczenie na parterze stanie się biurem czy gabinetem, a sypialnia z garderobą i łazienką przeniosą się na poddasze. W ten sposób uda się lepiej oddzielić przestrzeń zawodową od prywatnej. Więcej wskazówek na temat dopasowania rodzaju domu do indywidualnej sytuacji może udzielić zespół osób zajmujących się takim doradztwem na co dzień, na przykład Estate Lew Invest.

Niemniej jednak kluczowa jest powierzchnia użytkowa, a poddasze potrafi być znacznie ograniczone przez skosy. Pochyłości dachu należy wziąć pod uwagę także przy planowaniu późniejszej aranżacji przestrzeni, ponieważ potrafią one czasami przysporzyć kłopotów podczas wyboru funkcjonalnego rozmieszczenia mebli. A więc zaletą domu parterowego będzie lepsza przestronność, która umożliwia więcej możliwości przy urządzaniu wnętrza.

Śladem trendów – czy warto się nimi kierować?

Trendy w budownictwie zmieniają się wolniej niż te w modowym świecie, jednak nie ulega wątpliwości, że coś, co staje się szybko popularne, równie szybko potrafi się zestarzeć. Przy wyborze projektu warto śledzić trendy, ale ostateczną decyzję powinniśmy oprzeć na własnym guścieZnacznie ważniejsze jest, aby dom, na który ciężko pracowaliśmy, odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom, niż wpisywał się w modne rozwiązania ulegające zmianie co kilka sezonów.

Dla wielu osób sprawdzą się zapewne te ponadczasowe bryły, ale jeśli klasyka nigdy nie była dla nas wystarczająca, a projekt, o którym marzyliśmy od zawsze, dopiero zyskuje na popularności, śmiało skorzystajmy ze świeżych inspiracji. Przy szukaniu odpowiedniego dla nas domu może pomóc na przykład biuro nieruchomości Kraków. Weźmy pod uwagę to, że łatwiej będzie nam zmieniać wystrój wnętrza. Na ścisłe kierowanie się trendami możemy pozwolić sobie przy aranżacji.

Mniej typowe projekty – jakie można wziąć pod uwagę?

Na rynku nieruchomości można spotkać się z rozwiązaniami, które potrafią przyciągnąć uwagę inwestorów ze szczególnymi wymaganiami. Jeśli posiadamy konkretne oczekiwania, a ilość możliwości nie ułatwia wyboru, pomocne może okazać się wsparcie, które zapewnia m.in. https://estatelewinvest.pl/. Zapoznając się z różnymi ofertami, warto zwrócić uwagę na projekty zdobywające szczególne uznanie od niedawna.

Dla osób, którym nie jest obojętne dobro środowiska, odpowiednim rozwiązaniem może stać się dom energooszczędny lub pasywny. To przykłady nowoczesnych budynków mieszkalnych wykorzystujących naturalne źródła energii i wyróżniających się wyjątkową izolacją termiczną. Są więc świetną alternatywą dla poszukujących innowacyjnych projektów, które charakteryzują się innymi zaletami niż standardowe domy spotykane na każdym osiedlu. Dodatkowo rodzaj pasywny lub energooszczędny sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na obniżeniu kosztów eksploatacyjnych.

Innym przykładem, równie ciekawym, jest dom modułowy. Powstaje on na zasadzie połączenia większych elementów składowych już na samej działce – to więc budynek mieszkalny z prefabrykatów. Jednoczesną zaletą i wadą takich projektów jest ich schematyczny minimalizm. W zależności od własnych preferencji należy zdecydować, czy taka prostota nam odpowiada. Poza tym mogą one stanowić świetne domki letniskowe.

Zakup domu letniskowego – co musisz o nim wiedzieć?

Niektórzy, zamiast domu mieszkalnego wolą zainwestować w miejsce, gdzie będą spędzać tylko wybraną część roku, np. sezon wakacyjny. Tak zwane budynki rekreacji indywidualnej są świetnym rozwiązaniem m.in. dla osób poszukujących wytchnienia od zgiełku dużych miast. Domki letniskowe zazwyczaj mają powierzchnię sięgającą do 70 m². Dodatkowo są inwestycją, którą możemy oddać pod wynajem.

Czy da się przekształcić taki domek letniskowy na typowo mieszkalny? Najpierw należy uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia nieruchomości. Aby się to udało, musimy przeprowadzić remont, dzięki któremu budynek spełni konkretne warunki i wpisze się w narzucone przez przepisy wymagania. Na początkowym etapie działań ważna będzie ocena stanu technicznego domku, ponieważ może się okazać, że zmiany konstrukcji wymagają dużego nakładu finansowego. A zatem przekształcenie na dom mieszkalny nie zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem, jednak w wielu przypadkach – możliwym do zrealizowania.

Najnowsze

Co w Krakowie