Platforma chce otwarcia stoków i hoteli, gminy uzdrowiskowe – narodowego programu odbudowy turystyki

– Żądamy od premiera otwarcia całej branży turystycznej – mówił Marek Sowa na konferencji prasowej posłów Platformy Obywatelskiej w Krynicy zorganizowanej w kompleksie narciarskim Słotwiny. Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych stwierdził, że konieczny będzie narodowy program odbudowy turystyki. – Bez niego nie przeżyjemy – mówił burmistrz Muszyny.

Posłowie Platformy Obywatelskiej – Jagna Marczułajtis-Walczak, Marek Sowa i Aleksander Miszalski – skrytykowali rząd za lockdown branży turystycznej. Poseł Miszalski przypomniał obietnice premiera z listopada u biegłego roku o otwieraniu kolejnych branż przy spadku liczby nowych zakażeń. Te spadki mamy w Polsce, a lockdown branży turystycznej nadal trwa. Aleksander Miszalski zwrócił uwagę, że w niektórych krajach, gdzie zakażeń jest więcej niż u nas, działają hotele, stoki narciarskie i restauracje. – To jak rząd traktuje polskich przedsiębiorców, jest daleko krzywdzące. Mamy sygnały, że będzie szykanował przedsiębiorców, którzy wbrew rządowym zakazom będą się otwierać – mówił poseł z Krakowa

Jan Golba, burmistrz Muszyny i prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych apelował, by jak najszybciej podjąć decyzje o otwarciu branży turystycznej i uzdrowiskowej. – Proponowaliśmy różne rozwiązania, by uruchomić uzdrowiska, np. dla ozdrowieńców, bo 30-40 procent z nich potrzebuje rehabilitacji. Nie rozumiemy, czemu te obiekty nie są otwarte – mówił Jan Golba. – Boję się o turystyka, nie wiem, co będzie z przedsiębiorcami, hotelami, pensjonatami, restauracjami. Coraz częściej słyszę, że trzeba to zamknąć. Potrzebny będzie narodowy program odbudowy turystyki po pandemii. Jeśli to się nie stanie, będziemy mieć problem – przekonywał samorządowiec.

Poseł Marek Sowa stwierdził, że przedsiębiorcy w Małopolsce szczególnie odczuwają skutki lockdownu. – Ci ludzie są okradani przez Mateusza Morawieckiego. Żądamy od premiera otwarcia całej branży turystycznej – grzmiał poseł Sowa. I podkreślał, że straty poniesione przez przedsiębiorców są gigantyczne, a ich firmy stoją na granicy bankructwa. Przypomniał, że w Senacie jest projekt ustawy przewidujący odszkodowania za straty firm. – Chcemy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu ta ustawa została przyjęta – mówił Marek Sowa.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie