Płatne parkowanie w niedziele. Chcą tego mieszkańcy, ale nie wszyscy

Czy w ścisłym centrum Krakowa (w podstrefie A) także w niedzielę będzie płatne parkowanie? Tak zakłada projekt uchwały w sprawie podwyżki opłat za postój na ulicach. Radni są podzieleni, przeważają opinie, że niedziela nadal powinna być bezpłatna dla parkujących w centrum miasta.

Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego Łukasz Franek tłumaczy, że wprowadzenie opłat za parkowanie w niedzielę ma zapewnić miejsca postojowe mieszkańcom. W niedzielę zajmują je przyjezdni spoza Krakowa. Dyrektor Franek zaznacza, że wprowadzenia opłat domagają się mieszkańcy centrum.

– Obawiam, się że wylejemy dziecko z kąpielą – ostrzegała radna Renata Kucharska (PiS). Jej zdaniem to chyba dobrze, że mieszkańcy gmin ościennych przyjeżdżają do Krakowa w dzień wolny i zostawiają tu pieniądze w restauracjach. – Dziwi mnie ta troska o mieszkańców gmin ościennych. Przecież mieszkańcy chcą, by wprowadzono opłaty w niedzielę, spełnijmy oczekiwania mieszkańców – ripostował Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców). – A przedsiębiorcy, którzy są przeciwko wprowadzeniu płatnego parkowania w niedziele, to nie mieszkańcy Krakowa? – pytała Małgorzata Kot (PiS). Radna Kucharska dodała, że wielu mieszkańców Nowej Huty „jedzie do Krakowa” w niedziele. Za wprowadzeniem opłat za postój w niedziele opowiadał się m.in. Adam Migdał (Przyjazny Kraków) i Tomasz Daros (P-KO), przeciwko Małgorzata Jantos (Nowoczesna).

Decyzja o ewentualnym wprowadzeniu opłat za postój także w niedzielę zapadnie na jednej z następnych sesji Rady Miasta. Radni zdecydują wtedy również o ewentualnej podwyżce o 1 złotówkę za każda godzinę parkowania. Klub P-KO chce wprowadzenie niższych opłat dla mieszkańców Krakowa, klub PiS i Kraków dla Mieszkańców uważa, że podwyżka to wyciąganie pieniędzy od mieszkańców.

(GS)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie