Znamy warunki, na jakich prywatny przedsiębiorca dostanie w dzierżawę blisko hektar nad Wisłą, na Bulwarze Wołyńskim. Wymagania są spore, cena też może odstraszać, a do tego na zagospodarowanie terenu, w tym postawienie budynku gastronomicznego będzie bardzo mało czasu. Oto co wiemy o przetargu i warunkach stawianych firmom, które chcą urządzić plażę w rejonie dawnego hotelu Forum.
Do wzięcia jest blisko hektarowy teren -= ten, na którym była kilka lat temu plaża z budynkiem gastronomicznym. Miasto chce przywrócić plażę w tym miejscu, ale musi być ona wykonana z godnie z konkretnymi wymogami i w uzgodnieniu z urzędnikami. Umowa dzierżawy zostanie podpisana na 15 lat.
Sama plaża musi mieć co najmniej 700 metrów kwadratowych powierzchni. Może być piaszczysta albo na drewnianym pomoście. Plaża nie może być ogrodzona, ma być dostępna dla wszystkich chętnych. Musi tam się znaleźć plac zabaw dla dzieci, powinny być też ławki i kosze na śmieci.
Dzierżawca będzie mógł postawić na bulwarach budynek gastronomiczny o powierzchni nie większej niż 500 metrów kwadratowych. To dochód z gastronomii ma zapewnić zyski firmie, która urządzi plażę. Ale w budynku ma się znaleźć nie tylko sala do konsumpcji – muszą być pomieszczenia socjalne, takie jak publiczna toaleta, przebieralnie, pokój dostosowany do karmienia i przewijania dzieci, a także wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego.
Wygląd budynku musi wpisywać się w krajobraz bulwarów, nie może przesłaniać widoku na drugi brzeg Wisły. W budynku nie wolno będzie organizować imprez zamkniętych i okolicznościowych.
Chętni do dzierżawy terenu na Bulwarze Wołyńskim musza złożyć swoje oferty do 21 kwietnia 2022. Powinni podać nie tylko oferowany miastu czynsz, ale też przedstawić projekty zagospodarowania plaży. A to dlatego, że nie tylko cena będzie brana pod uwagę. Wysokość czynszu dzierżawnego będzie stanowić 60 proc. kryterium przetargowego, pozostałe 40 proc. to ocena proponowanego sposobu zagospodarowania plaży. Cena wywoławcza to ponad 13,9 tys. złotych miesięcznie, do tego trzeba jeszcze doliczyć 23-proc. podatek VAT, co daje minimalny czynsz na poziomie ponad 17,1 tys. złotych.
Na czas robót budowlanych i do momentu otwarcia plaży z lokalem dzierżawca będzie płacić miastu 10 proc. wylicytowanej stawki. Ale ta ulga skończy się najpóźniej w czerwcu 2023 roku. To ostateczny termin, jaki miasto daje na urządzenie i otwarcie plaży. Inwestor będzie miał więc rok na realizację swoich planów. A musi uzyskać wszystkie uzgodnienia i pozwolenia, więc czasu będzie naprawdę mało.
O tym, czy znajdą się chętni na urządzenie plaży na Bulwarze Wołyńskim, przekonamy się w drugiej połowie kwietnia.
(GEG)