Podczas obchodów Święta Niepodległości warto spojrzeć w niebo

W tym roku krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości będą wyjątkowa dla fanów lotnictwa. Oprócz defilady służb mundurowych, zaplanowano przelot samolotów wojskowych.

Obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie odbędzie się msza św. na Wawelu, po której uczestnicy wyruszą wspólnie na plac Matejki. Główna część obchodów, z udziałem Wojska Polskiego, rozpocznie się w samo południe na placu Matejki. Później obchody  zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wzdłuż ulicy Basztowej. 

Dwa samoloty C-295 CASA dołączą się do defilady, upamiętniając 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości z powietrza. Samoloty nadlecą od strony ul. Floriańskiej, a następnie będą się kierować nad plac Matejki

Zakupione w Hiszpanii dla Polskich Sił Powietrznych samoloty CASA C-295M to najnowocześniejsze polskie samoloty transportowe. Udowodniły wielokrotnie swoją przydatność podczas misji wykonywanych w rejonach niebezpiecznych poza granicami kraju. Przeznaczeniem samolotu jest transport żołnierzy, sprzętu bojowego, ładunków, i ewakuacja rannych. Ładownia jest w pełni hermetyzowana. Do samolotu można załadować 9250 kg ładunku lub 49 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Dzięki nowoczesnym systemom nawigacyjno-pilotażowym maszyny są w stanie latać niemal w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, praktycznie w dowolnym rejonie świata.

 

„Patriotyzm nie musi być cierpieniem…”. 11 listopada po krakowsku

Podczas defilady na placu Matejki odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych. Podczas pochodu zobaczymy również prawie 50 formacji konnych i kompanie honorowe m.in. Wojska Polskiego, Szkoły Aspirantów PSP, Policji, grup rekonstrukcyjnych czy klas mundurowych.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie