Podpisy złożone! Kraków wypowie wojnę antyszczepionkowcom?!

Nie zaszczepisz dziecka, nie będziesz mógł go posłać do żłobka lub przedszkola – taki warunek wkrótce może pojawić się w Krakowie. Prezydent Jacek Majchrowski poparł obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Szczepimy, bo myślimy”. To pierwszy krok do wypowiedzenia wojny antyszczepionkowcom?

Akcja ma na celu wprowadzenie takich zmian, by to samorządy mogły samodzielnie decydować o tym, czy dzieci nieszczepione mogą uczęszczać do samorządowych żłobków i przedszkoli. Pomysł nie obejmuje szkół. Projekt popiera m.in. Naczelna Izba Lekarska oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Pomysłodawcami projektu jest działacz społeczny Robert Wagner oraz Marcin Kostka, adwokat Izby Adwokackiej we Wrocławiu. 

Podpisy będą zbierane do połowy kwietnia. Organizatorzy planują uzyskać ich ponad 100 tys. W Krakowie można zostawić swój podpis w m.in. Kawiarni Literackiej na ul. Krakowskiej, Okręgowej Izbie Lekarskiej na ul. Kordylewskiego, biurze Nowoczesnej na św. Marka, Alstar Squash & Gym Club na ul. Zawiłej oraz Myślniku na ul. Myślenickiej. 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny alarmuje, że w 2017 roku ponad 30 tys. rodziców odmówiło zaszczepienia dziecka szczepionkami przewidzianymi w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Jest to 50 proc. więcej niż w 2015 roku.

Znacznie wzrosła zachorowalność na odrę. W 2017 r. zanotowano 63 przypadki zachorowań, a w 2018 r. aż 339. Kilka dni temu w Olsztynie zmarła 6-latka, która nie była szczepiona na tą chorobę. Jest to pierwszy taki przypadek od kilku lat. 

sj

Najnowsze

Co w Krakowie