Podwyżka dla radnych i prezydenta – duża i z wyrównaniem od sierpnia

Znamy szczegóły dotyczące podwyżek diet radnych i wynagrodzenia prezydenta Krakowa. Projekty uchwał w tej sprawie ujrzały światło dzienne. Wynika z nich, że władza w naszym mieście dostanie spore podwyżki i to z wyrównaniem od sierpnia.

Na podniesienie diet radnych i wynagrodzenia prezydenta pozwala uchwalona kilka miesięcy temu ustawa. Wtedy Sejm zdecydował o dużych podwyżkach dla posłów, członków rządu i prezydenta RP, a przy okazji zwiększono maksymalne diety i zarobki władz samorządowych. Przez kilka miesięcy było cicho, nikt nie kwapił się z inicjatywą podwyżki w Krakowie, ale kilka dni temu dość niespodziewanie Komisja Główna zaakceptowała dwa projekty uchwał – jeden w sprawie wyższych diet radnych, drugi – o podwyżce dla prezydenta. I dziś oba projekty pojawiły się w Biuletynie Informacji Publicznej. Nie ma ich w porządku obrad najbliższej sesji, ale przy prawie pełnej zgodzie politycznej (sprzeciw wobec podwyżek zgłosił tylko Kraków dla Mieszkańców) nie będzie problemu z uzupełnieniem porządku obrad i szybkim uchwaleniem podwyżek.

A są one naprawdę duże. Obecnie prezydent miasta może zarabiać 12 525 złotych brutto miesięcznie. Ustawa pozwala na zarobki w wysokości 20 041 zł 50 gr i taką pensję radni mają ustalić dla prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Sobie też podniosą diety. Obecny limit to 2 684 złotych miesięcznie, a możliwy dzięki ustawie sprzed kilku miesięcy to aż 4 294 zł. I taką dietę ma otrzymywać przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec. Wiceprzewodniczący rady – Michał Drewnicki, Sławomir Pietrzyk i Rafał Komarewicz – dostaną diety w takiej samej wysokości jak przewodniczący, ale muszą uczestniczyć w pracach przynajmniej jednej komisji rady (pracują w kilku). Pozostali radni otrzymają nieco niższe diety, przy czym pracujący w 5 komisjach dostaną dietę bliska maksymalnej.

I do tego oba projekty uchwał zakładają wyrównanie od sierpnia tego roku. Radni i prezydent dostaną za każdy miesiąc wstecz różnicę między dotychczasowymi wypłatami a nowymi, wyższymi.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie