Podwyżka opłat za śmieci. Radni podjęli decyzję

Rada Miasta Krakowa zaakceptowała podwyżki opłat za śmieci. Dwa tygodnie temu radni krytykowali propozycje przedstawione przez prezydenta. Dzisiaj podjęli uchwałę o podwyżkach bez żadnych poprawek.

Zgodnie z przyjętą w środę (27 kwietnia 2022) uchwałą nowe stawki to 27 zł od osoby dla nieruchomości mieszkalnych i 97 zł za pojemnik 1100 litrów w przypadku nieruchomości niemieszkalnych. Obecnie stawka opłaty wynosi 23,00 zł od mieszkańca i 58,20 zł za pojemnik 1100 litrów w przypadku nieruchomości niemieszkalnych. Kiedy właściciel nieruchomości nie wypełni obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata ta może wynieść 54,00 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość.

Wzrost opłat dla mieszkańców wynosi 18 proc. Podwyżka dla przedsiębiorców jest dużo wyższa, bo dotychczasowa była ograniczona ustawowo i była na poziomie poniżej kosztów odbioru śmieci od firm. Jak tłumaczą urzędnicy, średnia stawka opłaty dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminach ościennych wynosi 32,84 zł, czyli jest wyższa niż w Krakowie. Najniższa stawka opłaty za mieszkańca to 28 zł (Biskupice), a najwyższa – 37 zł (Mogilany).

Przyczyny podwyżki opłat za śmieci to przede wszystkim wysoka inflacja, wzrost płac, cen paliw, prądu oraz wzrost kosztu odbioru i przetwarzania odpadów komunalnych. Kolejne argumenty to wprowadzenie segregacji pięciu frakcji odpadów oraz konieczność osiągnięcia coraz wyższych poziomów recyklingu. Istotny jest też stały wzrost ilości odebranych odpadów komunalnych. „Aktualne stawki nie pozwalają na pokrycie kosztów prognozowanych w 2022 roku. Bez podwyżki trzeba będzie dołożyć z budżetu 53 mln zł” – twierdzą urzędnicy.

Nowe stawki opłat za śmieci w Krakowie wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie