Podwyżki cen biletów na komunikację miejską i opłat za parkowanie. Wiemy, na co zgodzi się Platforma

– Nie wyobrażam sobie, by cena karty mieszkańca na komunikację miejską została podniesiona o 50 procent – mówił w Radiu Kraków szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej Szczęsny Filipiak. Jego zdaniem podwyżka cen biletów na tramwaje i autobusy nie powinna być wyższa niż 15-20 proc. Przewodniczący PO w Krakowie dał też do zrozumienia, że radni tej partii raczej nie zgodzą się na wprowadzenie opłat za parkowanie na ulicach Krakowa także w niedziele.

Szczęsny Filipiak był gościem Radia Kraków we wtorek, 27 grudnia 2022 roku. Szef Platformy Obywatelskiej w Krakowie pytany był o to, jak radni PO zagłosują za podwyżkami cen biletów na komunikacje miejską oraz opłat w strefie płatnego parkowania. Szczęsny Filipiak podkreślał, że decyzja należy do radnych, ale przyciskany zdradził, jakie podwyżki on sam by zaakceptował.

Przede wszystkim dał do zrozumienia, że na podwyżkę ceny biletu miesięcznego dla mieszkańca aż o 50 proc. zgody PO nie będzie. – Nie wyobrażam sobie podwyżki o 50 procent – mówi w radiu Kraków Szczęsny Filipiak. Jego zdaniem ta podwyżka nie powinna być wyższa niż 15-20 proc.

Szef PO w Krakowie wypowiedział się także w sprawie podwyżki opłat za parkowanie na ulicach miasta. Jego zdaniem możliwa do akceptacji jest podwyżka abonamentu dla mieszkańca – z 10 na 20 złotych. Ale za to nie ma zgody na wprowadzenie opłat w strefie płatnego parkowania także w niedzielę.

Projekty w sprawie podwyżek cen biletów i opłat za parkowanie radni już dwa razy zdejmowali z porządku obrad Rady Miasta. Dyskusja o nich wróci na sesję w styczniu.

Jakie podwyżki cen biletów na komunikację?
Zgodnie z prezydenckim projektem uchwały, bilet miesięczny sieciowy dla mieszkańca ma kosztować – zgodnie z propozycją prezydenta – 119 złotych. Podwyżka jest spora, bo obecnie taki bilet to wydatek 80 złotych. Bilet ulgowy sieciowy dla mieszkańca zdrożeje z 40 do 59 złotych. Bilet miesięczny dla mieszkańca na jedną linię ma kosztować po podwyżce 82 złote, gdy teraz kosztuje 54 złote. Ulgowy na jedna linią wzrośnie z 27 do 41 złotych.
Półroczny bilet sieciowy dla mieszkańca (normalny) ma kosztować 597 złotych, dziś kosztuje 420 złotych.
Bilet miesięczny sieciowy dla osób, które nie mają karty mieszkańca, ma zdrożeć ze 149 do 159 złotych.

Droższe także parkowanie
Obecnie za godzinę postoju w podstrefie A trzeba zapłacić 6 złotych. Po podwyżce będzie to 7 złotych. Godzinne parkowanie w podstrefie B zdrożej z 5 na 6 złotych, a w podstrefie C – z 4 do 5 złotych.
Ale podwyżka to nie jedyna zmiana. Wraca pomysł, by parkowanie w strefie płatne było również w niedzielę. Przypomnijmy, że poprzednie podejścia w tej sprawie kończyły się brakiem zgody radnych, projekty wprowadzające płatne parkowanie w centrum Krakowa także w niedzielę lądowały w koszu.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie