Pogrzeb księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (ZDJĘCIA)

W podkrakowskich Radwanowicach i Rudawie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Uroczystości pogrzebowe duchownego od środy odbywały się w pobliskim kościele w Radwanowicach, gdzie kapłan prowadził ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się  w środę 17 stycznia czuwaniem modlitewnym przy zmarłym w Kościele pw. św. Brata Alberta w Radwanowicach. Dzień później o godz. 12 rozpoczęła się msza pogrzebowa.

Po Mszy św. nastąpiły egzekwie w obrządku ormiańskim. Przewodniczący im ks. prof. Józef Naumowicz przypomniał, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przez ponad 20 lat był duszpasterzem ormiańskim. – Pisał, że otrzymał w spadku duszę ormiańską, ale też serce, zapał, pobożność, wiarę, miłość i tę miłość krzewił przez całe swoje życie – mówił ks. Józef Naumowicz informując, że patriarcha ormiańsko-katolicki w uznaniu zasług dla duszpasterstwa ormiańsko-katolickiego nadał ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu godność wardapeta, a także wręczył mu pastorał ormiański, co jest wielkim wyróżnieniem.

Ks. Isakowicz-Zaleski był działaczem opozycji antykomunistycznej, kapelanem podziemnej „Solidarności”, opiekunem niepełnosprawnych i prezesem Fundacji im. Brata Alberta, historykiem Kościoła, zwolennikiem lustracji duchownych, publicystą, rzecznikiem upamiętnienia ofiar i potępienia sprawców ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich przez ukraińskich nacjonalistów. Zmarł 9 stycznia.

fot. IPN w Krakowie, Archidiecezja Krakowska  

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie