Policja: Krakowianie zdają egzamin z odpowiedzialności

Weekendowe patrole na krakowskich ulicach dały potwierdzenie, że krakowianie poważnie podeszli do ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Funkcjonariusze spacerowali po opustoszałych ulicach.

Mimo to, zdarzają się jednak sytuacje, w których policjanci zmuszeni są do podejmowania interwencji w związku z niestosowaniem się do wprowadzonych obostrzeń. W trakcie świątecznego weekendu policjanci wystawili 37 mandatów karnych oraz sporządzili 16 wniosków o ukaranie do sądu.

Dzieje się tak w wypadkach rażącego bądź ponownego niestosowania się do przepisów. Śmiało można stwierdzić, że jak na tak duże miasto, ilość nałożonych mandatów jest stosunkowo niewielka. W zdecydowanej większości interwencje kończyły się pouczeniami.

W najbliższych dniach funkcjonariusze będą kontynuować działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii.

Policja przypomina, że w dalszym ciągu obowiązują restrykcje dotyczące przemieszczania się. Ponadto musimy pamiętać, iż w miejscu publicznym obowiązuje zakaz gromadzenia się powyżej 2 osób oraz obowiązek utrzymania między osobami minimum 2 metrów odległości. Ponadto w miejscach tych osoby niepełnoletnie muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

11 wypadków na terenie Małopolski

A jak wypadł świąteczny weekend na terenie całego województwa? Na drogach doszło do 11 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba a 12 zostało rannych. Do śmiertelnego wypadku doszło w miejscowości Roczyny (powiat wadowicki), gdy kierujący motorowerem zderzył się na skrzyżowaniu z samochodem osobowym. 35-letni kierowca jednośladu zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowaliśmy 15 wypadków, w których zmarła 1 osoba a 14 odniosło obrażenia.

Przez cały świąteczny weekend na drogach dojazdowych do Zakopanego i miejscowości turystycznych Podhala czuwali policjanci kontrolując czy osoby przemieszczają się w ramach dopuszczalnych wyjątków, czy też są to turyści, którzy postanowili spędzić weekend w górach. Stwierdzono tylko kilka takich przypadków, kierowcy zostali pouczeni i musieli wrócić do miejsca zamieszkania. Na drogach Małopolski dało się zauważyć mniejszy ruch niż podczas ubiegłorocznych Świąt, co świadczy o stosowaniu się do zaleceń i powstrzymaniu przed wyjazdami do rodzin.


Podczas Świąt kontynuowane były działania związane ze sprawdzaniem osób przebywających na kwarantannie domowej. Tylko wczoraj policjanci sprawdzili ponad 12800 osób, z czego jedynie 24 osoby nie były obecne pod wskazanym adresem. Te przypadki absencji są wyjaśniane. W razie stwierdzenia rażących naruszeń będziemy powiadamiać Państwową Inspekcję Sanitarną.

Policjanci sprawdzali także przestrzeganie obostrzeń epidemiologicznych w miejscach publicznych. Liczba interwencji w skali całej Małopolski nie jest duża i wskazuje na stosunkowo rzadkie łamanie zakazów podczas tegorocznych świąt wielkanocnych. W 253 przypadkach gromadzenia się osób policjanci zastosowali pouczenie, w 128 przypadkach zostało przeprowadzone postępowanie mandatowe, a w stosunku do 64 osób funkcjonariusze skierowali wnioski o ukaranie do sądu. W przypadkach naruszenia zakazu przemieszczania się, policjanci pouczyli 283 osoby, 85 ukarali mandatem karnym, a w stosunku do 66 skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Jedną osobę pouczono w związku z naruszeniem zasad transportu w środkach komunikacji publicznej.

ml, inf. prasowa

Najnowsze

Co w Krakowie