Policjanci odnaleźli „Matkę Boską z Dzieciątkiem”

Policjanci z Proszowic odnaleźli utracony XVI-wieczny obraz figurujący w rejestrze zabytków – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. To „Matka Boska z Dzieciątkiem”, która zniknęła z kościoła w Żębocinie. Policja nie podaje okoliczności zniknięcia zabytkowego obrazu.

Brak cennego obrazu zauważyli w czerwcu tego roku pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Gdy wizytowali kościół parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie (powiat proszowicki) nie było tam obrazu „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” figurującego w rejestrze zabytków. To tempera na desce w stylu gotycko – renesansowym, nieznanego autora. Powstanie dzieła szacowano na lata 1520-1530. Wartość rynkowa takiego obrazu mogłaby osiągnąć obecnie 100 000 zł, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

O zniknięciu zabytku została powiadomiona Komenda Powiatowa Policji w Proszowicach, gdzie wszczęto w tej sprawie dochodzenie. Policjanci zaczęli m.in. sprawdzać punkty handlujące dziełami sztuki. I okazało się, że obraz jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. 20 września 2021 roku policjanci z komendy powiatowej w Proszowicach pojechali do Warszawy, gdzie przy udziale funkcjonariuszy pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji zabezpieczyli obraz w domu aukcyjnym. Przeprowadzili też oględziny zabytku, a następnie obraz został przekazany przez proszowickich policjantów do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta jest w toku. – Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy – informuje małopolska policja.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie