Polonez Wolności w Krakowie w rocznicę wyborów 4 czerwca

Spod pomnika Adama Mickiewicza na skwer Andrzeja Wajdy przejdzie we wtorek, 4 czerwca, „Polonez Wolności”. W ten sposób Kraków uczci Dzień Wolności i Praw Obywatelskich w 35. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 19.45 na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Organizatorzy zapraszają do wspólnego wysłuchania hejnału z wieży Mariackiej, a tuż potem „Hejnał Wolności” na trąbce zagra Antoni „Ziut” Gralak, wybitny polski trębacz jazzowy.

O godzinie 20.10 korowód taneczny prowadzony przez Balet Cracovia Danza przy akompaniamencie orkiestry wojskowej przejdzie krokiem poloneza na skwer Andrzeja Wajdy, by tam wysłuchać „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

Na skwerze Wajdy zostanie podświetlone Drzewo Wolności, będą zbierane do urny symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za wolność”. Będzie też można zobaczyć wystawę rzeźb „Żywioły” autorstwa Alka Janickiego, artysty intermedialnego, scenografa i performera.

– Rok 1989 zmienił nasze życie. Naszą ideą jest nie tylko podziękowanie tym, którym zawdzięczamy wolność, ale też podkreślenie znaczenia tej daty w historii Polski oraz uświadomienie znaczenia wolnych wyborów tym, którzy tych wydarzeń nie pamiętają i nie rozumieją – mówi Alek Janicki.

Na zakończenie wydarzenia, o godz. 21.00, organizatorzy zapraszają do obejrzenia pokazu multimedialnego, którego treść skupia się wokół 4 czerwca i wydarzeń historycznych związanych z tą datą.

Patrycja Bliska 

Galaretka wieprzowa – tradycja i nowoczesność na polskim stole

Najnowsze

Co w Krakowie