Polska skokami narciarskimi stoi

Skoki narciarskie i żużel to chyba jedyne sporty, które przynoszą polskim kibicom tyle radości i sukcesów. Biorąc pod uwagę popularność, to właśnie zmagania na skoczniach narciarskich są numerem jeden jeśli chodzi o medale.

Polski kibic lubi być dumny. W niektórych sportach częściej musiał się denerwować, irytować, czy wstydzić. Dlatego skoki narciarskie dla polskiej dumy są jak balsam. Nic tak nie łechce narodowej dumy, poczucia patriotyzmu, jak kolejne triumfy polskich skoczków. Gdy Adam Małysz grał na nosie największym niemieckim skoczkom, gdy Stoch wygrywał seryjnie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, czy gdy Turniej Czterech Skoczni nie padał łupem austriacko-niemieckim gospodarzom. Wtedy fani nad Wisłą szaleją z radości. Skoczkowie narciarscy przyzwyczaili do sukcesów i przyzwyczaili do sztafety mistrzów. Ktoś w ogóle jeszcze pamięta debaty i strach, co będzie gdy skończy się „małyszomania”. Dziś pan Adam z bliska może przyglądać się swoim następcą. A mamy ich wielu i to jest kolejny powód do radości, bo nie opieramy się na jednym talencie, jak Robert Lewandowski w piłce nożnej. 

Kursy na zwycięstwo w PŚ i Kryształową Kulę

Konkursy skoków narciarskich oglądają regularnie miliony widzów przed telewizorami. Inni śledzą wyniki w internecie. Jeszcze inni obstawiają skoki narciarskie w zakładach bukmacherskich. STS, czyli lider branży w Polsce, który posiada bogatą ofertę i najlepsze bonusy wśród bukmacherów, skoki traktuje prestiżowo. Nie brakuje więc ciekawych zakładów do obstawiania. Były już zakłady „który z Polaków pierwszy wygra konkurs w nowym sezonie”, były pytanie o zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, a teraz jest jedno ważne pytanie: Kto wygra cały cykl Pucharu Świata w skokach narciarskich? Patrząc na aktualne kursy, faworytów i głównych pretendentów jest tylko dwóch – Norweg Granerud i Polak Stoch. Ten pierwszy eksplodował formą w tym sezonie od jego początku. Gdy inni przyzwyczajali się do nowych warunków i obostrzeń w trakcie sezonu, Norweg wygrywał, jak maszyna. Ale polscy skoczkowie szykowali formę na później. Od pewnego czasu Norweg musi radzić sobie z coraz lepiej skaczącymi Polakami, bo nie tylko mowa o Stochu. Obecnie to Granerud jest faworytem do Kryształowej Kuli, ale każdy konkurs może to zmienić. 

Sukcesy Polski w skokach narciarskich

Bo reprezentacja Polski w skokach narciarskich to zgrana i świetnie rozumiejąca się drużyna. Atmosfera to jedno, ale doświadczenie i poczucie własnej wartości, to drugie. Polacy w skokach narciarskich wygrywali już wszystko, więc kolejne sukcesy nie robią już takiego wrażenia. Głód kolejnych triumfów jednak jest i to on ich napędza. Wymienienie wszystkich sukcesów polskich skoczków w XXI wieku zajęłoby dużo czasu. Ale wystarczy wymienić tylko te najważniejsze, a zobaczymy, jaką potęgą jesteśmy w skokach:

  • 7 medali podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w XXI wieku.
  • 6 złotych medali w indywidualnych konkursach Mistrzostw Świata w skokach narciarskich
  • 1 złoty w drużynowych MŚ
  • 6 Kryształowych Kul za zwycięstwo w PŚ i 2 za drużynowy triumf
  • 5 wygranych Turniejów Czterech Skoczni
  • 2 zwycięstwa w cyklu Raw Air
  • 39 triumfów Małysza w PŚ, 39 Stocha, 5 Kubackiego. Łącznie indywidualnie i drużynowo przekroczy setkę zwycięstw.

Jest tego sporo, a pominęliśmy srebrne i brązowe medale, rekordy skoczni i inne, pomniejsze sukcesy. Innego takiego sportu, w którym Polacy tak dobrze sobie radzą nie ma. W historii skoków narciarskich biało-czerwoni konkurują z Niemcami i Austriakami, a to przecież bardziej „zimowe” narody, które mają lepsze warunki do ich uprawiania, lepszą infrastrukturę i większe środki finansowe. Jak widać liczy się zaangażowanie, pasja i chęć zwyciężania. A ta w Polakach od zawsze była wielka!

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie