Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa przejdzie renowacje. Nie był remontowany od 1986 roku (ZDJĘCIA)

Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa przy al. Ignacego Daszyńskiego przejdzie renowacje.  Od czasu wzniesienia pomnika w latach 80-tych., nie przeszedł on żadnych gruntownych remontów.

Kraków uzyskał dofinansowanie na renowację pomnika w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku –„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”. Do udziału w programie zgłosiło się 166 instytucji, a Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa znalazł się wśród 25 rzeźb, które otrzymały dotację.

Pomnik wzniesiono w 1986 r. dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych “Semperit”, podczas którego zginęło siedmiu robotników. Od tego czasu nie był podawanych renowacji. 

 – Po upływie blisko 40 lat, należy przy użyciu obecnie stosowanych środków, usunąć szkodliwe nawarstwienia, zahamować procesy niszczące i wykonać zabiegi profilaktyczne oraz pełnej konserwacji, pozwalające na dalsze, bezpieczne trwanie obiektu – wyjaśnia Zarząd Dróg Miasta Krakowa. 

Autorem projektu był krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927-1991). Od lat pod pomnikiem odbywają się obchody i manifestacje pierwszomajowe.

Usytuowanie monumentu nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku 1936 roku.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie