Pomóżmy Cracovii odzyskać puchar z 1913 r. Do akcji przyłączyli się kibice piłkarscy z całej Polski

Kibice i sympatycy Cracovii zbierają pieniądze na wykupienie pierwszego trofeum zdobytego przez drużynę – Pucharu Galicji. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w 1913 roku, jednak przez lata puchar uważano za bezpowrotnie utracony. Niespodziewanie, w czerwcu 2023 roku, pojawił się na aukcji w jednym z domów aukcyjnych. Teraz wszyscy fani mają szansę pomóc w jego odzyskaniu. Do akcji przyłączają się kibice piłkarscy z całej Polski. 

Puchar Galicji jest żywym dowodem na to, że futbol na ziemiach polskich kwitł już przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej. Grupa kibiców ze stowarzyszenia  Cracovia OldSchool podjęła inicjatywę zbierania środków, aby móc odkupić ten bezcenny trofeum z rąk prywatnych i umieścić go w Muzeum Cracovii, gdzie będzie dostępny dla wszystkich fanów klubu i miłośników historii piłki nożnej.

Cracovia OldSchool od lat zajmuje się skupem pamiątek związanych z Cracovią, dążąc do ich przekazania do Muzeum Cracovii. Warto przypomnieć, jak historyczne znaczenie miały mistrzostwa Galicji rozegrane w 1913 roku. Miało w nich wziąć udział cztery drużyny, ale z powodu naruszenia regulaminu przez Czarnych Lwów, którzy rozgrywali mecze z drużynami niezrzeszonymi w FIFA bez zgody związku, zostali czasowo zawieszeni. Ostatecznie w turnieju wzięły udział trzy drużyny: Cracovia, Pogoń Lwów i Wisła Kraków.

Pierwszy historyczny mecz rozegrano 8 maja 1913 roku, w którym Cracovia pokonała Wisłę 2:1. Następnie miała miejsce seria meczów między Cracovią a Pogonią. Cracovia dwukrotnie zremisowała, a Wisła dwukrotnie pokonała Pogoń Lwów. Ostateczne rozstrzygnięcie miało miejsce w szóstym meczu, derby Krakowa, do którego obie drużyny przystąpiły z równą liczbą 4 punktów. Mecz ten odbył się 9 listopada 1913 roku na stadionie Cracovii, chociaż Wisła była oficjalnie gospodarzem.

Niestety, ten mecz został otoczony skandalem, gdy okazało się, że w drużynie Wisły wystąpili nieuprawnieni zawodnicy, którzy podali fałszywe nazwiska i zostali sprowadzeni z Czech. Trudno dziś zrozumieć, jak ktokolwiek mógłby liczyć na to, że to nie wyjdzie na jaw. Jednak od razu wyszło na jaw, a dziennikarze nawet podali prawdziwe nazwiska tych graczy. Związek Polski Piłki Nożnej, który był organizatorem mistrzostw, ukarał Wisłę walkowerem 0:5, zmieniając wynik z boiska, który wynosił 1:0 na korzyść Wisły.

Nagrodą za zdobycie mistrzostwa była okazała trofeum ufundowana przez redakcję Ilustrowanego Kuriera Codziennego, której napis głosił: „Mistrzom polskim piłki nożnej”. To odzwierciedlało realną stawkę tych mistrzostw. Puchar początkowo był prezentowany na specjalnie zorganizowanej wystawie na Rynku Głównym, po czym trafił do Cracovii.

Niestety, w ciągu lat wiele pamiątek zgromadzonych przez Cracovię uległo zaginięciu lub zostało utracone z różnych powodów. Wiele rzeczy po prostu zniknęło lub zostało przywłaszczone przez osoby trzecie. Niestety, ten sam los spotkał również Puchar Galicji. Dzisiaj, po latach, nie sposób ustalić, kiedy i gdzie dokładnie doszło do jego utraty.

Dlatego teraz jest tak ważne, aby fani Cracovii, kibice innych klubów oraz wszyscy miłośnicy piłki nożnej zjednoczyli się, aby pomóc Cracovia OldSchool w zebraniu niezbędnej kwoty na wykupienie tego historycznego pucharu. To nie tylko jest okazja do przywrócenia cennego trofeum klubowi, ale także do zachowania i uhonorowania bogatej historii polskiego futbolu. Każda wpłata jest ważna i może przyczynić się do osiągnięcia tego szlachetnego celu. Razem możemy pomóc Cracovii odzyskać swoją własność i umożliwić wszystkim miłośnikom piłki nożnej zobaczenie tego bezcennego pucharu w Muzeum Cracovii.

Zbiórkę można wesprzeć przekazując darowiznę : 62 1870 1045 2083 1074 9370 0004 tytułem „Darowizna Puchar”

 Więcej informacji na profilu Fb  stowarzyszenia 

(JS)

 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie