Pomysł na biznes w 2024

Porzucenie etatu na rzecz założenia własnej działalności gospodarczej niesie za sobą ogromną liczbę szans, ale także wiele zagrożeń. Przede wszystkim, przyszły przedsiębiorca musi dokładnie zaplanować, czym będzie zajmować się jego firma, jaka będzie skala działalności, nazwa jego przedsięwzięcia i wiele, wiele więcej. Dla wielu osób najtrudniejsze jest wybranie branży, w której będzie się działać. Jakie są najlepsze pomysły na biznes w 2024 roku? Przedstawiamy je w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Założenie własnej firmy – o czym trzeba pamiętać?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na porzucenie etatu na rzecz rozpoczęcia pracy „na własny rachunek”. Potwierdzają to ogólnodostępne dane, które upublicznia Główny Urząd Statystyczny. Na koniec grudnia 2023 roku w rejestrze REGON wpisanych było aż 5 mln 150 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Liczby te są dowodem na to, iż w dalszym ciągu jest ogromne zapotrzebowanie na profesjonalne usługi oraz produkty z różnych branż.

Aby jednak mieć pewność, że nasze przedsięwzięcie biznesowe będzie miało znaczne szanse na sukces, trzeba się do tego właściwie przygotować. W pierwszej kolejności należy pomyśleć nad tym, w czym jesteśmy dobrzy i co nas interesuje. Przykładowo: jeśli od zawsze mieliśmy smykałkę do robienia interesów, wówczas warto pomyśleć o uruchomieniu własnego sklepu – internetowego bądź stacjonarnego. Można też pomyśleć o czymś niepowtarzalnym. Warto sprawdzić, jakiego rodzaju usług brakuje w naszej najbliższej okolicy. Zaoferowanie usług, na które jest bardzo wysoki popyt w sytuacji, gdy podaż jest na bardzo niskim poziomie, to w praktyce idealny pomysł na osiągnięcie rynkowego sukcesu. 

Stacjonarnie czy w internecie?

Prowadzenie sklepu w formie stacjonarnej ma swoje plusy, jednak wielu początkujących przedsiębiorców często wskazuje na rozmaite wady takiego rozwiązania. Podstawową wadą jest fakt, iż aby wiąże się to z koniecznością wynajmowania oraz zaaranżowania przestrzeni magazynowej, biurowej i handlowej. Dodatkowo, jeśli zależy nam na atrakcyjnej lokalizacji, na przykład w ścisłym centrum miasta, może okazać się, że koszty będą wyjątkowo wysokie. 

Właśnie dlatego wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na uruchomienie sklepu internetowego. Jest to rozwiązanie znacznie mniej kosztowne. Na starcie można przechowywać towary w niewielkim magazynie, a jego lokalizacja nie ma absolutnie żadnego znaczenia, dlatego można wybierać lokale ulokowane na peryferiach miast.

Ograniczenie kosztów na samym starcie jest niezwykle ważne, ponieważ większość przedsiębiorców na początku swojej drogi nie dysponuje zbyt dużą ilością środków finansowych. Jednocześnie sklep internetowy zapewnia nieograniczone możliwości docierania z produktami do klientów – w oferowany asortyment mogą zaopatrywać się osoby z całej Polski, co powoduje, że z prowadzenia sklepu online można osiągnąć zdecydowanie wyższe dochody. 

Rozliczanie podatków oraz innych danin to obowiązek każdego przedsiębiorcy 

Bez względu na to, czy prowadzi się sklep stacjonarny, internetowy czy też świadczy się różnego rodzaju usługi, obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest opłacanie składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczek podatku do Urzędu Skarbowego. 

Aby ułatwić sobie dopełnianie formalności oraz mieć zawsze porządek w dokumentach, nie gubić ich, pracować bezstresowo i nie myśleć o ciągłych zmianach w prawie – warto wybrać program do księgowości online 360 Księgowość. Program księgowy dla przedsiębiorców pomoże nam się zorganizować, umożliwi szybkie wystawianie faktur, księgowanie kosztów, wysyłkę plików JPK i wiele innych. 

Darmowe wsparcie techniczne do programu to ogromna pomoc dla poczatkujących. Wystarczy założyć konto, którego można używać do 6 miesięcy bezpłatnie – szczegóły dostępne są na  https://www.360ksiegowosc.pl/wyprobuj-program-do-ksiegowosci-online/

Pomysły na biznes w 2024 roku – skąd czerpać inspiracje? 

Współczesny świat daje nam niesamowitą liczbę możliwości w zakresie rodzaju prowadzonej działalności. Skąd można czerpać inspiracje oraz pomysły na własną działalność gospodarczą? Przede wszystkim warto dogłębnie przeanalizować specyfikę lokalnego rynku. W sposób szczególny należy weryfikować, jakiego rodzaju usługi są już dostępne oraz których brakuje. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie ankiet na lokalnych grupach, np. na Facebooku. Świetne rozwiązanie to także wywiady bezpośrednie z mieszkańcami, którzy z pewnością chętnie podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jakiego typu usługi bądź produkty chcieliby mieć zagwarantowane w pobliżu miejsca zamieszkania. 

Kolejna możliwość na stworzenie własnej firmy to oparcie się na własnych umiejętnościach i hobby. Takie rozwiązanie jest doskonałym pomysłem, ponieważ pozwala na zminimalizowanie początkowych kosztów związanych z uruchomieniem działalności.

Dodatkowo, wykonując taką pracę można rozwijać swoje zainteresowania, co spowoduje, że praca będzie dla nas absolutną przyjemnością. Oprócz tego, firma na bazie własnych umiejętności pozwoli również w błyskawicznym tempie stać się jednym z liderów w danej branży. Jakie mogą być przykłady takich firm? Jeśli Twoim hobby jest malowanie paznokci oraz masz ukończone odpowiednie kursy, wówczas własny salon piękności będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę. Z kolei fani motoryzacji mogą postawić na stworzenie własnego warsztatu samochodowego bądź autoryzowanego salonu. 

Nietypowe pomysły na biznes w 2024 roku 

Oprócz standardowych przedsięwzięć biznesowych, takich jak salon fryzjerski, warsztat samochodowy, kawiarnia czy sklep spożywczy, warto też rozważyć możliwość uruchomienia działalności gospodarczej o bardziej nietypowym charakterze. Oto kilka propozycji:

  • Plac zabaw dla psów. Jest to doskonały pomysł na biznes, zwłaszcza w miastach, gdzie liczba czworonogów jest znacząca. Zapewnienie psom dużej przestrzeni, gdzie będą mogły się bawić, z pewnością sprawi, że zainteresowanie będzie spore. Taka firma możne również świadczyć usługi innego typu, np. konsultacje behawiorystów. 
  • Wypożyczalnia gier planszowych. Gry planszowe wracają do łask, dlatego też korzystając z tego trendu warto pomyśleć o uruchomieniu specjalnej wypożyczalni. Często wypożyczalnie są elementem innej działalności, np. uzupełnieniem oferty pubu bądź restauracji. 
  • Tworzenie rękodzieła. Unikalne, wyjątkowe dzieła są prawdziwą gratką dla fanów tego typu sztuki. Jeśli masz smykałkę do rękodzieła, z całą pewnością znajdą się osoby zainteresowane zakupami. 
  • Kocia kawiarnia. W coraz większej liczbie miast pojawiają się specjalne kocie kawiarnie, w których można napić się kawy w towarzystwie tych wyjątkowych zwierząt, dlatego też taki pomysł na biznes może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Najnowsze

Co w Krakowie