Ponad 800 tys. widzów oglądało na żywo musical „1989” z Teatru Słowackiego

W poniedziałek o godz. 20:00 w TVP1 Teatr Telewizji zaprosił na transmisję na żywo musicalu „1989” z Teatru im. Juliusza Słowackiego. Przed ekranami zasiadło ponad 800 tys. widzów. 

– Pozytywny mit jest nam potrzebny, nie możemy pozbywać się tego, co w naszej historii mamy najlepszego – tak o hicie „1989” mówił Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, której premiera odbyła się 19 listopada 2022 roku, ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy – odsłaniając kawałek historycznej rzeczywistości, w której idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Po przemianach ustrojowych i upadku PRL, walce Solidarności, oraz działalności bohaterów Okrągłego Stołu twórcy przeprowadzą nas językiem rapu.

Nie brakuje tu słynnych postaci – wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech znanych par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Jak zdradzają twórcy, Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu zapowiadającego powstający spektakl filmowego zwiastuna powiedział: „Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie”.

Widzowie towarzyszą bohaterom tamtych czasów w momentach ikonicznych: podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole, ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub w więziennych celach.

Opowieść współtworzona przez Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ma pozytywny wydźwięk. Kończy się 5 czerwca – w piękny, słoneczny dzień, gdy Polacy obudzili się już w innym kraju, pełni nadziei, że oto rodzi się coś nowego – wielka, upragniona wolność.

Nie dostaliście biletów do Teatru Słowackiego? Nic nie szkodzi, „1989” obejrzycie dziś w telewizji

Decyzję o transmisji musicalu w Teatrze Telewizji tak skomentował Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztof Głuchowski – Półtora roku po premierze spektakl nadal jest entuzjastycznie odbierany przez widzów. Już w chwili premiery stał się legendą, zarówno w Gdańsku, jak i w Krakowie oraz w całej Polsce. W zeszłym roku objechaliśmy z nim całą Polskę, byliśmy na najważniejszych festiwalach. Doszliśmy do wniosku, że warto iść dalej i pokazać go także szerszej publiczności na żywo w telewizji. Bardzo się z tego cieszymy.

„Ten wieczór zapamiętamy na długo! Dziękujemy, że byliście z nami (tym razem przed telewizorami)! Jeszcze nigdy »1989« nie miało tak olbrzymiej widowni!” — czytamy na fanpage’u Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Facebooku.

W szczytowym momencie wczorajszą transmisję Teatru Telewizji w TVP1 oglądało 823 tys. osób.

Patrycja Bliska 

Jak przygotować dom na przyjęcie petsittera?

Najnowsze

Co w Krakowie