Ponad sześć milionów złotych na remont willi „Kossakówka”

Poznaliśmy listę krakowskich zabytków, które otrzymają  45 mln złotych  dofinansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Największa kwotę dofinansowania otrzymał remont konserwatorski willi Kossakówka, historycznej siedziby rodziny Kossaków, wraz z adaptacją obiektu do celów muzealnych.  

Oprócz willi „Kossakówki” na liście znalazły się Wzgórze Wawelskie, Katedra na Wawelu, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Bazylika w zespole klasztornym Franciszkanów, gmach Polskiej Akademii Umiejętności, Kamienica Bąkowskich, Fort nr 31 św. Benedykt oraz Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. 

Całkowity koszt kompleksowo wyremontowana i przystosowana do celów muzealnych „Kossakowski” wyniesienie 9 mln złotych. Dofinansowanie inwestycji przez SKOZK zapewni około 70% wartości całego projektu. 

Kossakówka – pierwsza prezentacja planów dla nowego muzeum

Jak podkreślił dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski,  „Kossakówka” była nieużytkowa od wielu lat dlatego SKOZK stawia teraz na projekty, które podkreślają tożsamość miejsca albo ją na nowo wydobywają – Żeby ją uratować, trzeba w nią tchnąć nowe życie. Obiekt musi mieć gospodarza. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK otworzy tam muzeum rodziny Kossaków, a tego typu przedsięwzięcia muszą mieć konkretny  realny horyzont czasowy – powiedział Wilamowski i dodał –  wracamy do tradycji rodziny Kossaków, która była tam żywa przez te sto kilkadziesiąt lat, a starsi krakowianie pamiętają jej ostatki w postaci gospodarowania tam wnuczek Wojciecha Kossaka. Pielęgnujemy to, co było.

Na dofinansowanie wszystkich dziewięciu projektów od 2022 do końca 2025 roku SKOZK przeznaczy w sumie prawie 45,7 mln zł. Łączna  wartość tych projektów to ponad 88 mln zł.

Fort nr 31 „Św. Benedykt”  otrzyma w kolejnych latach w sumie 5 mln 760 tys. zł dofinansowania, dzięki czemu przeprowadzona ma być rewitalizacja i modernizacja fortu wraz z otaczającym terenem, tak, by został przystosowany do nowej funkcji: centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych. 

4 mln zł SKOZK przekaże na kompleksową renowację i konserwację historycznych przestrzeni piwnic renesansowych (obecnie Lapidarium) we wschodnim skrzydle zamku wawelskiego. Dzięki remontowi miejsce to stanie się nowym elementem trasy zwiedzania. Łączny koszt projektu to 9 mln zł.

W katedrze wawelskiej konserwacji zostanie poddany hełm wieży z blachy miedzianej oraz drewno konstrukcyjnej wieży zegarowej. Ma to nie tylko podnieść walory estetyczne zamku, ale przede wszystkim nie dopuścić do dalszej degradacji na skutek zjawisk atmosferycznych. Koszt inwestycji w gotyckiej katerze to 7,5 mln zł, z czego dofinansowanie SKOZK to prawie 6 mln zł.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie z dofinansowaniem w wysokości 5 mln 670 tys. zł zrealizuje projekt „Dawny klasztor – byłe więzienie – nowoczesne muzeum”. Budynek dawnego klasztoru karmelitów, później więzienie św. Michała, a obecnie siedziba muzeum ma zostać dostosowana do współczesnych standardów na 175. rocznicę powstania tej instytucji

Ponad 5 mln zł  dofinansowania otrzyma  Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Najstarszy istniejący klasztor w Polsce jest u progu milenium, w 2024 r. będzie świętować 980-lecie istnienia. Klasztor franciszkanów otrzyma ponad 5 mln zł na kompleksową konserwację nawy głównej bazyliki św. Franciszka z Asyżu wraz z odnowieniem historycznego wyposażenia wnętrza. Łączna wartość projektu to ponad 6,6 mln zł. Kamienica Bąkowskich – siedziba założonego w 1896 r. Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – otrzyma na odnowienie prawie 4,5 mln zł, czyli ok. 90 proc. wartości projektu.

(JS)

Profesjonalna księgowość dla Twojej firmy

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie