Popularne „Norymbergi” wracają na krakowskie tory

Już dzisiaj, 30 lipca, na krakowskie ulice znów wyjadą zabytkowe tramwaje w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. Będą one kursować na dwóch trasach.  Do obsługi linii nr 0 (Cichy Kącik – Dajwór) został wyznaczony skład historycznych wagonów SN2 i PN2.  Poza linią nr 0, zostanie także uruchomiona linia nr 15 łącząca Cichy Kącik z Pleszowem. Pojawią się na niej wagony T4 i B4 z Norymbergi, które są w kolekcji MPK oraz wagon 102N

Wagony SN2 zostały wyprodukowane w Sanoku. Do Krakowa trafiły w 1939 roku. Składały się z jednego przedziału pasażerskiego, w którym były drewniane siedzenia. To pierwsze tramwaje w Krakowie wyposażone w ogrzewanie wnętrza. Wagon nr 87, który posiada MPK SA został wyremontowany i oddany do ruchu w 1991 roku. Wagony PN2 wprowadzono do ruchu w 1938 roku. Najczęściej eksploatowana była jako wagon doczepny właśnie do wagonu SN2. Wagony zostały wycofane z ruchu w 1974 roku.

fot. MPK w Krakowie

Wagony T4 i B4 pojawiły się w Krakowie dzięki temu, że w latach 80. XX wieku w Norymberdze prowadzono intensywne prace przy budowie metra, które sukcesywnie zastępowało tramwaje. Te zaś, zbędne i niewykorzystywane, stały bezczynnie w licznych halach postojowych na terenie miasta. W ramach współpracy wystosowano do MPK w Krakowie propozycję zakupu używanych, ale w pełni sprawnych pojazdów po minimalnych kosztach. Propozycja została przyjęta i z początkiem września 1989 roku do Krakowa dotarły 24 wagony. Wagony silnikowe i doczepne były bardzo do siebie podobne bowiem były wybudowane według tej samej zasady obowiązującej w latach pięćdziesiątych w Norymberdze. Eksploatację wagonów T4 zakończono w 2002 roku, a B4 w 2008 roku.

fot. MPK w Krakowie

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewnia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

Patrycja Bliska

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie