Poruszająca instalacja upamiętniająca więźniów obozu KL Plaszow to dzieło krakowskich maturzystów

Musisz przeczytać

Grupa krakowskich maturzystów ze Stowarzyszenia Mosaic własnoręcznie stworzyła poruszającą instalację artystyczną upamiętniającą cierpienie i śmierć więźniów obozu KL Plaszow.

Projekt został stworzony w ramach warsztatów Muzeum Krakowa oraz formującego się właśnie Muzeum KL Plaszow. Całość została zaplanowana, skoordynowana i zrealizowana przez uczniów klasy maturalnej. To: Gabriela Woźniak, Marcin Kamiński. Jakub Borkowski. Joanna Kost. Dzięki swojej pracy uczniowie chcieli przede wszystkim dać wyraz pamięci o historii tego miejsca. Całe wydarzenie, z powodu pandemii, zostało przeniesione do internetu.

Tak powstała instalacja upamiętniająca więźniów KL Plaszow

Tak powstała instalacja upamiętniająca więźniów KL Plaszow

W ramach całej akcji powstał film krótkometrażowy, podstrona internetowa, wirtualny spacer po terenie obozu oraz instalacja artystyczna. – To gipsowe odlewy dłoni, które „wychodzą” ze skały – jest to symbol zarówno niewolniczej pracy, którą więźniowie wykonywali w kamieniołomie, jak i symbol „mostu między czasami” – dłonie wyciągają rękę w naszą stronę, jak gdyby rozpaczliwie wołały o uchronienie ich od zapomnienia – tak dzieło maturzystów tłumaczy Marcin Kamiński, jeden z twórców instalacji oraz członek zarządu Stowarzyszenia Mosaic. – Temat ten jest również aktualny w kontekście napięć pomiędzy konserwatorem muzeum a mieszkańcami Krzemionek, którzy chcą, aby teren byłego obozu koncentracyjnego pozostał taki, jaki jest – stricte rekreacyjny. Dziś tereny byłego obozu są jedynie rozległą przestrzenią porośniętą trawą i drzewami. Dla mieszkańców Krakowa pełnią funkcję rekreacyjną i wypoczynkową, a po tragicznych wydarzeniach i tysiącach ludzi, którzy ponieśli tam śmierć, praktycznie nie ma śladu – dodaje.

Docelowo instalacja maturzystów ma znaleźć się w na terenie Muzeum KL Plaszow. Całe wydarzenie, z powodu pandemii, zostało przeniesione do internetu.

(red) (fot. grupamosaic.pl)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca