Poruszający film Krzysztofa Gonciarza. Lojalność wobec ideologii i partii ważniejsza niż rodzina

Krzysztof Gonciarz / fot. Daniel C.

Krzysztof Gonciarz, popularny w Polsce youtuber, opublikował kolejny film, w którym rozprawia się na temat społecznych podziałów w skali mikro.

W ubiegłym roku Gonciarz, jako pierwszy youtuber w Polsce, otworzył własną wystawę „Tokio 24” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Dał się też poznać jako osoba zaangażowania w życie polityczno-społeczne.

Tym razem postanowił się wypowiedzieć na temat polaryzacji w życiu społecznym, w skali mikro. – Każdy ma jakieś relacje, które pogorszyły się w związku z tym, w jakich czasach żyjemy – opowiada Gonciarz.

Poprosił on swoich followersów, by opowiedzieli mu o swoich doświadczeniach z podziałami społecznymi na przykładzie rodziny. „Mój ojciec z pogodnego faceta zmienił się w szukającego spisków dziada”, „Moja siostra…. Straciłyśmy kontakt, bo ona jest wyznawczynią prawa, zasad i władzy, nienawidzi odmienności, imigrantów, feministek. Nie możemy przebywać razem, bo atakuje moją wolność”, „Ojciec ostatnio powiedział mi, że jak pójdę na manifestację, to on zmieni zamki i nie wejdę do domu”, „Mój tata kazał mi oddać wszystkie pieniądze, które Kaczyński mi dał, bo przecież tylko o to, w tym wszystkim chodzi. Pieniądze” – to tylko niektóre z wyznań internautów.

– Skala jest gigantyczna. Schemat jest bardzo często podobny. Ktoś wpada w wir informacji i dezinformacji i daje się pochłonąć tej narracji. Okazuje się, że ktokolwiek ma cokolwiek wspólnego z tym z wrogów, to jakby był w konszachtach ze wszystkimi z nich. I nagle okazuje, że osoby, które to śledzą, one przedkładają te lojalność wobec ideologii, partii, wobec Kaczyńskiego nad swoje więzi rodzinne – komentuje Gonciarz.

(ko)

Zobacz także