Porządny seks to nie tylko kosmiczny orgazm. Są rzeczy, o których nie śniliście

Brzmi kontrowersyjnie? Jestem przekonana, że  wiele z nas będzie zaprzeczało tej teorii,  bo przecież bez względu na nasze życie seksualne możemy wyglądać znakomicie. Niemniej jednak to prawda – seks poprawia urodę, więc warto przemyśleć „naturalną dbałość” o siebie – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.pl.

Nasza skóra bogata jest w czułe sensory, dzięki którym odczuwamy, przetwarzamy  i odpowiednio wykorzystujemy bodźce zewnętrzne.

W proces przetwarzania bodźców świata zewnętrznego oczywiście włącza się nasz mózg, który tworzy wizualizacje i w ten sposób mamy całokształt naszych obrazów i przeżyć.

Skóra odzwierciedla stan naszego organizmu, to na niej manifestuje się wiele chorób. Co ciekawe skóra zdradza także pewne informacje na temat naszego życia seksualnego.

Seks zmniejsza obawy

Mało kto wie, że w momencie kiedy mężczyzna przebywa w towarzystwie atrakcyjnej dla niego kobiety w jego ślinie wytwarza się testosteron. Podczas aktu seksualnego oraz samego dotykania skóry (czego dowodem jest np. masaż) w naszym mózgu dochodzi do wydzielania oksytocyny. 

To ona zmniejsza ból, uspokaja, zwiększa pożądanie, łagodzi nasze obawy. Dodatkowo należy wspomnieć o dopaminie, endorfinach, serotoninie, prolaktynie i wazopresynie. Tak skomponowana mieszanka hormonalna gwarantuje nam pozytywne samopoczucie obfitujące w spełnienie i uśmiech.

dr Izabela Załęska

Weźmy pod uwagę także aspekt poprawy krążenia,  tym samym lepszego dotlenienia i odżywienia tkanek, a także wydalania toksyn z organizmu. Analizując kompleksowo aspekt wpływu seksu na skórę możemy zatem wysnuć wniosek mówiący o przeciwdziałaniu procesowi starzenia się skóry.  

Dr David Weeks  neuropsycholog z Royal Edinburgh Hospital w swoich badaniach wykazał, że seks spowalnia procesy starzenia. Swojej analizie poddał 3500 osób w wieku między 18. a 102. rokiem życia i wywnioskował, że ludzie o wysokiej aktywności seksualnej wyglądają średnio dziesięć lat młodziej.

Fryzura, trądzik, muskulatura

To nie koniec dobroczynnego działania. Podwyższony poziom estrogenów zagwarantowany przez akt seksualny będzie także przeciwdziałał zmianom trądzikowym, pomagał w utrzymaniu gładkiej skóry i bujnej fryzury. U panów przy podniesionym wydzielaniu testosteronu łatwiejsza będzie dbałość o muskulaturę, bujniejszy zarost na twarzy, choć często może też być on winowajcą zachodzącego procesu łysienia.

Idąc dalej seks łagodzi stany depresyjne. Podczas aktu prokreacji następuje wzrost produkcji fenyloetyloaminy. To powoduje, że stajemy się bardziej zadowoleni, a jak czujemy się dobrze, nasze relacje i wygląd zewnętrzny są zasadniczo lepiej odbierane przez społeczeństwo.

„Świetnie wyglądasz, zakochałaś się?”

Wymieniając kolejno pozytywne działania seksu nie tylko na skórę, ale i na organizm  nie da się zaprzeczyć, że:

  • zmniejsza ryzyko zawału
  • zmniejsza ryzyko osteoporozy – u kobiet odpowiedni poziom estrogenów  powoduje wzrost gęstości kości, u mężczyzn seks przyczynia się do zwiększenia wydzielania testosteronu co także zmniejsza ryzyko osteoporozy
  • modeluje sylwetkę – angażujemy mięśnie brzucha, pośladków, ud
  • wzmacnia odporność – naukowcy z Pensylwanii udowodnili, że ludzie regularnie uprawiający seks mają o 30% wyższy poziom przeciwciał w stosunku do tych bardziej „leniwych”
  • wspomaga proces odchudzania – 30 minutowy seks pozwala spalić około 200 kcal
  • poprawia koncentrację
  • podobno dzięki seksowi nawet łatwiej zapamiętujemy

Naukowcy twierdzą także, że dzięki wydzielaniu DHEA podczas seksu można udowodnić jego korzystny wpływ na długość naszego życia.

Podsumowując – jest wiele dowodów naukowych na korzystny wpływ seksu na skórę i pomimo naszej mentalności i tematów tabu powinniśmy doceniać „dary natury” . Czy nie słyszeliście nigdy „świetnie wyglądasz, zakochałaś się?”…

dr Izabela Załęska

zdjęcie tytułowe / fot. Foter.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie